Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad specustawą o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych.
– Przygotowywany w Ministerstwie Klimatu i Środowiska (MKiŚ) projekt ustawy usuwający bariery prawne dla budowy elektrowni szczytowo-pompowych został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów – argumentuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Swoje projekty chcą realizować Polska Grupa Energetyczna, Energa oraz Tauron. Projekt ma zostać skierowany do prac parlamentarnych jeszcze w tej kadencji.
Bilansowanie OZE
Obecnie działa w Polsce sześć elektrowni szczytowo-pompowych o łącznej mocy zainstalowanej 1,9 GW. Swoje nowe projekty – jak czytamy w ustawie – mają największe spółki energetyczne na łączną moc ok. 2,5 GW.
PGE planuje wybudowanie takiej instalacji w Młotach (750 MW), Energa w Tolkmicku (1040 MW), a Tauron w Rożnowie (700 MW). Wszystkie te projekty są jednak na wstępnym etapie realizacji. Wzrost możliwości takich elektrowni pozwoli na większą elastyczność systemu energetycznego w sytuacji, w której OZE nie dostarczają odpowiednio dużo energii. Jak argumentuje MKiŚ, obecnie inwestycja w zakresie budowy elektrowni szczytowo-pompowej podlega ogólnym uregulowaniom i procedurom administracyjnym wymuszającym ubieganie się w oddzielnych postępowaniach administracyjnych o decyzje i opinie wymagane przepisami prawa.
– Prowadzi to do wydłużenia całego procesu inwestycyjnego, opóźniając w czasie integrację OZE oraz skorzystanie ze skutecznego narzędzia, jakim jest elektrownia szczytowo-pompowa w obliczu potencjalnego zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej – podkreśla resort.