Nowe elektrownie wodne nieprędko

Specustawa ma usprawnić budowę elektrowni wodnych, które mają służyć jako magazyny energii. Terminy ich realizacji są jednak bardzo odległe, a prace dopiero się zaczynają.

Publikacja: 21.02.2023 21:00

W przygotowywanej ustawie zaproponowano stworzenie otoczenia regulacyjnego dla inwestycji w zakresie

W przygotowywanej ustawie zaproponowano stworzenie otoczenia regulacyjnego dla inwestycji w zakresie budowy elektrowni szczytowo-pompowych. Fot. Gruszczyk/shutterstock

Foto: Gruszczyk

Ministerstwo Klimatu i Środowiska pracuje nad specustawą o przygotowaniu i realizacji inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowych.

– Przygotowywany w Ministerstwie Klimatu i Środowiska (MKiŚ) projekt ustawy usuwający bariery prawne dla budowy elektrowni szczytowo-pompowych został przyjęty przez Stały Komitet Rady Ministrów – argumentuje Ministerstwo Klimatu i Środowiska. Swoje projekty chcą realizować Polska Grupa Energetyczna, Energa oraz Tauron. Projekt ma zostać skierowany do prac parlamentarnych jeszcze w tej kadencji.

Bilansowanie OZE

Obecnie działa w Polsce sześć elektrowni szczytowo-pompowych o łącznej mocy zainstalowanej 1,9 GW. Swoje nowe projekty – jak czytamy w ustawie – mają największe spółki energetyczne na łączną moc ok. 2,5 GW.

PGE planuje wybudowanie takiej instalacji w Młotach (750 MW), Energa w Tolkmicku (1040 MW), a Tauron w Rożnowie (700 MW). Wszystkie te projekty są jednak na wstępnym etapie realizacji. Wzrost możliwości takich elektrowni pozwoli na większą elastyczność systemu energetycznego w sytuacji, w której OZE nie dostarczają odpowiednio dużo energii. Jak argumentuje MKiŚ, obecnie inwestycja w zakresie budowy elektrowni szczytowo-pompowej podlega ogólnym uregulowaniom i procedurom administracyjnym wymuszającym ubieganie się w oddzielnych postępowaniach administracyjnych o decyzje i opinie wymagane przepisami prawa.

– Prowadzi to do wydłużenia całego procesu inwestycyjnego, opóźniając w czasie integrację OZE oraz skorzystanie ze skutecznego narzędzia, jakim jest elektrownia szczytowo-pompowa w obliczu potencjalnego zagrożenia bezpieczeństwa dostaw energii elektrycznej – podkreśla resort.

Rozwiązaniem ma być ujednolicenie przepisów na wzór rozwiązań istniejących w innych specustawach. Wskazane jest przesądzić, że dla inwestycji w zakresie elektrowni szczytowo-pompowej wydaje się tzw. decyzję zintegrowaną o ustaleniu lokalizacji elektrowni szczytowo-pompowej, łączącą w sobie aspekty decyzji lokalizacyjnej, podziałowej i wywłaszczeniowej. Symboliczną zmianą jest określenie w definicji elektrowni szczytowo-pompowej, że stanowi ona magazyn energii elektrycznej. – W ten sposób zapewni się stosowanie wszystkich przepisów dotyczących magazynów energii elektrycznej również dla elektrowni szczytowo-pompowych, na co wskazuje, jako intencję, uzasadnienie do ustawy – podkreśla ministerstwo.

Odległe terminy realizacji

Pytane przez nas spółki podkreślają, że ich projekty są na bardzo wstępnym etapie realizacji, przed decyzją inwestycyjną. Wszystkie projekty trzech spółek energetycznych mogą powstać dopiero do końca tej dekady. Projekt Młoty do końca 2029 r., Tolkmicko do końca 2029 r., a projekt Tauronu, który jest najmniej zaawansowany, w 2030 r. Spółki są dopiero na etapie zbierania dokumentacji dla Głównej Dyrekcji Ochrony Środowiska. Na ten rok firmy planują przygotowanie studium wykonalności projektu. Zgodnie z danymi PSE produkcja energii z takich instalacji spadła w 2022 r. o 0,5 proc.

OZE
Energetyka
Spółki energetyczne zyskują. Powstaje zespół odpowiedzialny za wydzielanie węgla
Energetyka
Miliardy w planach spółek na sieci i magazyny
Energetyka
Towarowa Giełda Energii ma nowy zarząd
Energetyka
Enea poprawia wyniki
Energetyka
Lepsze dane Polenergii za pierwszy kwartał
Energetyka
Po burzliwej dyskusji węglowa zgoda spółek z rządem