Atom rządowy z USA i prywatny z Korei Płd. Decyzja rządu za tydzień

Decyzja rządu o wyborze USA jako partnera przy budowie atomu zapadnie za tydzień na pierwszym w listopadzie posiedzeniu rządu. Jednocześnie zawierany jest alians z Seulem.

Publikacja: 24.10.2022 21:14

Atom rządowy z USA i prywatny z Korei Płd. Decyzja rządu za tydzień

Foto: Adobe Stock

Polska delegacja miała utargować w Waszyngtonie więcej, niż pierwotnie oferowali Amerykanie. Chodzi o poszerzenie centrum usług wspólnych, które ma stać się centrum wypadowym koncernu Westinghouse na sąsiednie rynki w Europie. Niezależnie od tego Polska – mimo zastrzeżeń strony amerykańskiej – nadal podtrzymuje wolę realizacji drugiego, równoległego projektu jądrowego z Koreańczykami.

Efekty wizyty w USA

Jest już przesądzone, że to amerykański Westinghouse wybuduje pierwszą elektrownię jądrową w Polsce. Co prawda oferta amerykańska dotyczyła wybudowania sześciu reaktorów o łącznej mocy 6,6 GW, to jednak przygotowany na początku roku raport środowiskowy przez polską spółkę Polskie Elektrownie Jądrowe mówi o 3,7 GW. Po niedzielnym spotkaniu wicepremiera i ministra aktywów państwowych Jacka Sasina oraz minister klimatu i środowiska Anny Moskwy z sekretarz ds. energii USA Jennifer Granholm – jak ustaliliśmy – wszystkie wątpliwości, które miała polska strona, dotyczące m.in. form tzw. offsetu, zostały rozstrzygnięte na naszą korzyść. Polscy ministrowie mieli zwrócić uwagę, że USA nie oferują zbyt wielu rozwiązań związanych z offsetem, stąd padł pomysł ulokowania w Polsce poszerzonego centrum kompetencji dla rozwoju projektów amerykańskich w regionie. Wszystko wskazuje, że uchwała w sprawie projektu zostanie przyjęta na pierwszym z listopadowych posiedzeń rządu.

Atom koreański aktualny

Niezależnie od tego „rządowego” projektu atomowego, ma być rozwijany drugi, „biznesowy” – z rządową aprobatą. Kontrolowana przez rząd Polska Grupa Energetyczna oraz prywatny ZE PAK mają podpisać list intencyjny z Koreańczykami dotyczący budowy drugiej elektrowni jądrowej w Polsce. Konsorcjum ma realizować projekt w Pątnowie. Podpisanie listu intencyjnego w tej sprawie między partnerami biznesowymi jest zaplanowane na 31 października.

Warto wspomnieć, że zaniepokojony doniesieniami na ten temat Westinghouse zaskarżył 21 października w sądzie federalnym w USA potencjalną umowę koreańskiego koncernu KHNP na sprzedaż reaktorów Polsce, Czechom i Arabii Saudyjskiej. – KHNP analizuje kwestię pozwu i na ten moment nie udziela komentarzy w tej sprawie – czytamy w odpowiedzi na nasze pytania.

Dlaczego polskiej stronie zależy na ofercie z Korei Płd.? Jak ustaliliśmy, Zygmunt Solorz, właściciel ZE PAK, mocno zabiegał w rządzie o możliwość współpracy przy tym projekcie. Władze zaś, mając na stole trzy oferty, miały ocenić najlepiej właśnie propozycję koreańską. Chodzi o cenę. Szacunkowa wartość projektu oferowanego przez koreański KHNP za sześć reaktorów o mocy 8,4 GW to ok. 26,7 mld dol. Oferta amerykańska za sześć reaktorów o mocy 6,7 GW jest warta ok. 31,3 mld dol. Najdroższa była oferta francuska – w zależności od wariantu, za cztery do sześciu reaktorów o mocy od 6,6 do 9,9 GW cena wynosiła od 33 do 48,5 mld dol.

KHNP powoływał się na dane World Nuclear Association, zgodnie z którymi koszty budowy elektrowni w oferowanej przez Koreańczyków technologii APR1400 są niższe o 30 proc. od kosztów konkurencji. Poza tym Koreańczycy – o czym żadna ze stron nie mówi głośno – są gotowi wybudować w Polsce fabrykę paliwa jądrowego oraz dokonać transferu technologii, do czego wcześniej z rezerwą mieli podchodzić Amerykanie.

Energetyka
Szef PSE: Polska energetyka potrzebuje lepszej koordynacji działań
Energetyka
EC Będzin znów na fali. Pomogła zapowiedź o końcu węgla
Energetyka
Elektroenergetyka zieleni się na giełdzie po doniesieniach o wydzieleniu węgla
Energetyka
Sonel podzieli się rekordowym zyskiem. Rekomendacja dywidendy
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Energetyka
Prace nad wydzieleniem węgla startują od nowa
Energetyka
Onde zachowa część projektów OZE dla siebie