Patrick Fragman, prezes Westinghouse poinformował na spotkaniu prasowym, że po miesiącach pracy został opracowany dokument dotyczący studium wykonalności elektrowni jądrowej w Polsce.
– Wykonaliśmy naszą część pracy, która wynikała ze wcześniejszych porozumień międzyrządowych. Mowa o dokumencie Front End-Engineering Design, który został przedstawionym w lipcu. – Opisuje w jaki sposób projekt zostanie zrealizowany na miejscu, jaki będzie łańcuch dostaw, jak projekt będzie implementowany i ilu ludzi potrzeba do projektowania i operowania projektu – tłumaczył dodając, że uwzględnia także scenariusze na temat kosztów i finansowania. – My jednak nie odpowiadamy na stronę finansową. Ta ma zostać przedstawione przez rząd USA w najbliższych dniach – dodał prezes Westinghouse.
Czytaj więcej
Polski rząd nie zmienia harmonogramu realizacji elektrowni jądrowej i czeka na ofertę z USA. Ta może pojawić jeszcze w sierpniu. Rząd spieszy się także z pracami przygotowawczymi, a te mają kosztować 4,5 mld zł do 2026 r. Prace nad kierunkowymi uchwałami trwają.
Wybór partnera przez polski rząd ma nastąpić pod koniec tego roku. Poza USA w wyścigu są także koreański KHNP oraz francuski EDF. Budowa elektrowni jądrowej w Polsce ma rozpocząć się w 2026 r., zaś pierwsza elektrownia jądrowa ma powstać w 2033 r.