Zarząd Tauronu zaakceptował przeprowadzenie przez Tauron Wytwarzanie postępowania, którego planowanym efektem będzie pozyskanie finalnych ofert cenowych od potencjalnych wykonawców bloku gazowo-parowego z wysokosprawną kogeneracją o przewidywanej mocy w przedziale od 400 MWe do 500 MWe oraz 250 MWt w Elektrowni

Pozyskanie ofert jest pierwszym etapem, który - po uwzględnieniu pozostałych przesłanek procesu inwestycyjnego - umożliwi wykonanie kompleksowych analiz projektu pod kątem jego długoterminowej opłacalności. - Agresja Rosji na Ukrainę oraz jej gospodarcze i energetyczne konsekwencje potwierdzają, że dla zachowania bezpieczeństwa energetycznego, a w szczególności dla zapewnienia bezpieczeństwa dostaw ciepła mieszkańcom aglomeracji śląskiej, powinniśmy dysponować maksymalnie zróżnicowanym miksem energetycznym. Realizowane w ostatnich latach inwestycje takie jak budowa gazociągu Baltic Pipe czy rozbudowa terminalu LNG w Świnoujściu sprawiają, że od stycznia 2023 r. Polska będzie uniezależniona od gazu z Rosji - powiedział, cytowany w komunikacie prasowym, Jerzy Topolski, wiceprezes Tauron Polska Energia.

Czytaj więcej

Tauron tworzy nową spółkę OZE

Tauron podkreśla jednak, że realizacja projektu jest uzależniona od dwóch najważniejszych czynników. Pierwszy z nich to korzystne rozstrzygnięcia na aukcji rynku mocy zaplanowanej na grudzień 2022 r. Drugim czynnikiem jest określenie możliwości zapewnienia stabilnych dostaw gazu, poza rynkiem wschodnim, ze stabilnym algorytmem cenowym, gwarantujących oczekiwany poziom rentowności.