W czwartek rządy Polski i Czech podpisały umowę o środkach niwelujących wpływ kopalni odkrywkowej w Turowie na przygraniczne tereny po czeskiej stronie. Warunkiem wycofania skargi z Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej jest przelew w postaci rekompensat za działanie Turowa. Jego wartość wynosi 35 mln euro, zaś kolejne 10 mln euro ma przekazać krajowi libereckiemu Fundacja PGE w postaci inwestycji. PGE jest właścicielem obiektu w Turowie. Wieczorem minister klimatu i środowiska Anna Moskwa przekazała, że Czesi otrzymali potwierdzenie przesłania przelewu.
Czeski premier zadeklarował na konferencji prasowej, że jak tylko pieniądze zostaną przelane, to wszystko w kwestii skargi do TSUE zostanie zakończone w ciągu kilku godzin.
Czytaj więcej
Polska kończy spór z Czechami o należącą do PGE kopalnię węgla brunatnego Turów.
Informację o wycofaniu skargi potwierdziła minister klimatu i środowiska, Anna Moskwa - Zgodnie z podpisaną umową, strona czeska złożyła dziś wniosek o wycofanie skargi z TSUE. Oznacza to, że sprawa dot. kopalni #Turów zostaje uznana za niebyłą – napisała na Twitterze minister.
Polsko-czeskie rozmowy dotyczące kopalni węgla brunatnego rozpoczęły się w maju 2021 r. po tym, gdy strona czeska wniosła do TSUE skargę przeciwko Polsce w sprawie rozbudowy kopalni. 20 września 2021 r. TSUE nałożył na Polskę karę 500 tys. euro dziennie za niewdrożenie środka tymczasowego i kontynuacje wydobycia węgla brunatnego w kopalni.