Z przekazanej „Parkietowi" odpowiedzi na pytania wynika, że ministerstwu zależałoby na tym, by w jak najszerszym stopniu wykorzystać potencjał Bałtyku do rozwoju energetyki wiatrowej. Chodzi przy tym nie tylko o obecne możliwości, ale także te uwzględniające przyszły rozwój technologii. – Postrzegamy rozwój morskiej energetyki wiatrowej jako szansę na realizację celów w zakresie odnawialnych źródeł energii (OZE) w perspektywie 2030 r. i później – przekazało nam biuro prasowe resortu.

W podobnym tonie wypowiadali się przedstawiciele resortu podczas ubiegłotygodniowego parlamentarnego zespołu ds. morskiej energetyki wiatrowej. Ze względu na ograniczenia wprowadzone w Sejmie odbyło się ono w Ministerstwie Energii.

Branża OZE ostrzega, że aktualny plan zagospodarowania polskich obszarów morskich (PZPPOM) istotnie zmniejsza obszary początkowo zarezerwowane pod produkcję zielonej energii. To rezultat modyfikacji przebiegu istniejących i wprowadzenia nowych szlaków żeglugowych.

– Przyjęcie planu zagospodarowania przestrzennego zgodnie z aktualnym projektem uszczupliłoby potencjał rozwoju morskiej energetyki wiatrowej w polskiej strefie Bałtyku o 4–5 GW – ocenia prezes Polskiego Stowarzyszenia Energetyki Wiatrowej Janusz Gajowiecki. PSEW szacowało go wcześniej na prawie 12 GW.

Jak zauważa, pozostałe 7–8 GW mogłoby nie wystarczyć, by zachęcić np. zagranicznych producentów turbin do zainwestowania w fabryki. Projekt w takim kształcie może też utrudnić polskim spółkom pozyskanie pozwoleń niezbędnych do przygotowania własnych inwestycji. Przypomnijmy, że Tauron i Enea zadeklarowały zainteresowanie takimi projektami. Dziś te najbardziej zaawansowane prowadzą Polenergia i PGE (odpowiednio 1,2 GW i 1 GW). Obie mają pozwolenia na przyłączenia. Polenergia wyprzedza PGE tym, że już ma decyzje środowiskowe dla projektów. Pozyskała też inwestora strategicznego (spółkę z grupy Equinor, dawny Statoil). Z kolei PKN Orlen przyspieszył prace nad projektem (ma tylko pozwolenie na utworzenie wyspy, na której staną turbiny) o łącznej mocy 1,2 GW. AWK