Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Minister energii Krzysztof Tchórzewski będzie rozliczony przez PiS z nastrojów wśród wyborców.
Minister energii Krzysztof Tchórzewski zapewnił ostatnio, że mimo dużego wzrostu cen hurtowych energii wynikającego ze zwyżek na rynku uprawnień do emisji CO2 prąd dla gospodarstw domowych nie podrożeje. To najwyraźniej zaniepokoiło regulatora, który zatwierdza wnioski taryfowe na sprzedaż energii już tylko dla klientów indywidualnych. Wnioski składane są przez spółki obrotu należące do PGE, Tauronu, Enei i Energi. Prezes URE Maciej Bando sugerował, że trzeba dziś zadbać o interesy nie tylko gospodarstw domowych, ale też przedsiębiorców. Bo ci mogą być zmuszani, by nie prosić o podwyżki.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Mimo fiaska rozmów ZE PAK –u z PGE DM Pekao podtrzymuje rekomendację zachęcającą do kupowania akcji ZE PAK. Obniżono jednak cenę docelową akcji.
Nie wprowadzać albo przynajmniej zmienić - polski rząd zaostrza stanowisko wobec systemu ETS2, czyli tzw. unijnego podatku od ogrzewania. Nowa opłata ma wejść w życie za 2 lata, czyli w roku wyborczym, do czego nie chce dopuścić Donald Tusk.
Fiasko rozmów, które miały zakończyć się sprzedażą przez ZE PAK projektu elektrowni gazowej PGE, będzie miało konsekwencje dla firmy kontrolowanej przez Zygmunta Solorza.
Do ponad miliardowej transakcji na polskim rynku energetycznym jednak nie dojdzie. PGE poinformowała, że do zakupu projektu elektrowni gazowej w Adamowie od spółki Zygmunta Solorza, ZE PAK nie dojdzie.
Rząd finalizuje prace nad tzw. pakietem blackutowym, który ma zwiększyć bezpieczeństwo dostaw energii elektrycznej do Polski. Elementem tego pakietu będą wytyczne zmian w prawie, a także rekomendacje dla spółek Skarbu Państwa.
Przyjęta przez Sejm nowelizacja ustawy wiatrakowej wraz z poprawkami dotyczącymi mrożenia cen energii nie kończy dyskusji. Prezydent Andrzej Duda najprawdopodobniej zawetuje ustawę lub skieruje do Trybunału Konstytucyjnego.