PGE: Większy popyt na wieloletnie umowy

Obserwowane od jakiegoś czasu wahania cen energii na Towarowej Giełdzie Energii zachęcają duże przedsiębiorstwa do kupowania prądu w dłuższych kontraktach, ale w oparciu o elastyczny model, np. indeks TGE.

Publikacja: 12.10.2018 05:10

PGE: Większy popyt na wieloletnie umowy

Foto: materiały prasowe

Ostatnio taką umowę podpisała PGE Obrót z CMC Poland. Trzyletni kontrakt na 2,4 TWh energii ze spółką kupującą i przetwarzającą złom na wyroby dla przemysłu budowlanego, rolniczego, energetycznego czy maszynowego zacznie obowiązywać od początku 2021 r. Jest możliwość jego przedłużenia o kolejny rok.

Jak twierdzą przedstawiciele Polskiej Grupy Energetycznej, trzy-, czteroletnie umowy podpisano z kilkunastoma dużymi klientami. – Prowadzimy też rozmowy z kolejnymi klientami dotyczące kontraktacji nawet do 2025 r. – mówi Mariusz Majewski, rzecznik PGE Obrót. Nie ujawnia jednak łącznego wolumenu energii sprzedanej w ramach takich wieloletnich umów.

Co do zasady sprzedawana przez PGE w ten sposób energia będzie przechodziła przez giełdę. W praktyce przedsiębiorcy będą mogli kupić ją w dowolnym momencie po cenie indeksowanej do rynku (powiększonej o marżę sprzedawcy, której PGE nie ujawnia).

Jest to istotne, gdyż w tym tygodniu rząd zatwierdził nowelizację prawa energetycznego wprowadzającą obowiązek sprzedaży 100 proc. energii na rynku. Od początku tego roku obowiązywało 30-proc. obligo, zwiększone dwukrotnie wobec poziomu z ub.r.

Według rządu nowe przepisy powinny długoterminowo poprawić pozycję odbiorców na krajowym rynku energii, a podniesienie obligo ma „ograniczyć ewentualny wzrost cen energii na rynku hurtowym, który nie wynika z czynników wpływających na koszt jej wytworzenia czy pozyskania z sąsiadujących systemów".

Cała produkcja sprzedawana na rynku ma zwiększyć transparentność i ustabilizować ceny energii na TGE.

Grupa PGE jest liderem sektora energetycznego z około 40-proc. udziałem w rynku wytwarzania konwencjonalnego oraz około 30-proc. udziałem w sprzedaży dla klientów końcowych – posiada 5,2 mln odbiorców indywidualnych i biznesowych. Ma też ok. 12-proc. udział w OZE. Spółka jest notowana na GPW od 2009 r. W czwartek jej notowania spadały nawet o 2,66 proc. AWK

Notowania akcji na stronie:

parkiet.com/spolka/polska_grupa_energetyczna

Energetyka
Analityk obniża wycenę akcji ZE PAK -u, ale nadal widzi potencjał
Energetyka
Polski rząd nie chce podatku od ogrzewania
Energetyka
Rozmowy ZE PAK–PGE bez szczęśliwego finału
Energetyka
PGE nieoczekiwanie nie przejmie projektu elektrowni od ZE PAK
Energetyka
Wnioski z hiszpańskiej awarii: dostawy prądu mają być zabezpieczone
Energetyka
Wiatraki i mrożenie cen prądu mogą jednak wrócić do Sejmu