Gaz zdominuje elektrociepłownie

Ponad 5 GW mocy wytwórczych produkujących jednocześnie prąd i ciepło może powstać w perspektywie 2028 r. Impuls inwestycyjny ma dać nowy system wsparcia dla kogeneracji – zapowiedział wiceminister energii Tomasz Dąbrowski, odwołując się do projektu przygotowywanej ustawy.

Publikacja: 17.10.2018 05:00

Tomasz Dąbrowski, wiceminister energii

Tomasz Dąbrowski, wiceminister energii

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Wprowadzi ona nowy, oparty na aukcjach, mechanizm pomocy dla elektrociepłowni. Ten dotychczasowy – polegający na przyznawaniu certyfikatów – kończy się 31 grudnia.

Czasu jest niewiele. Jednak resort energii zapewnia, że w najbliższym czasie projekt trafi pod obrady rządu. W toku są już rozmowy z Komisją Europejską w ramach procesu prenotyfikacji nowego mechanizmu. ME zakłada, że wejdzie on w życie 1 stycznia. Pierwsze aukcje i nabory miałyby się natomiast odbyć w II połowie przyszłego roku.

Dąbrowski wskazał, że po 2025 r. nie powstaną żadne nowe moce kogeneracyjne o emisyjności większej niż 450 kg CO2/MWh. To de facto eliminuje węgiel z elektrociepłowni.

– Należy założyć, że dominującym paliwem w przypadku planowanych 5 GW nowych jednostek kogeneracyjnych będzie gaz. Tylko on spełnia restrykcyjne normy emisyjności. Węgiel nie mieści się w tym limicie – potwierdza Wojciech Dąbrowski, prezes PGE Energia Ciepła i szef Polskiego Towarzystwa Elektrociepłowni Zawodowych (PTEZ).

PGE EC planuje współpracę z samorządami przy budowie takich źródeł. Ma już kilka listów intencyjnych ze średniej wielkości miastami. – Po wyborach samorządowych te procesy powinny przyspieszyć – twierdzi Dąbrowski.

Pytany o poziom dopłat w nowym systemie wsparcia stwierdza, że powinien być zbieżny z wynagrodzeniem, które dziś otrzymują źródła kogeneracyjne w ramach systemu certyfikatów.

ME musi się spieszyć z procesem legislacyjnym. – Jeśli nowe prawo ma wejść w życie od stycznia, to ustawa powinna pojawić się w Sejmie w ciągu najbliższych dwóch tygodni. Wszystko wskazuje, że tak się stanie – uważa szef PGE EC. W jego ocenie dzięki inwestycjom w wysokosprawną kogenerację pozbędziemy się smogu z miast. Ale to nie wystarczy. – Wsparciem byłaby też ustawa korytarzowa ułatwiająca budowę sieci ciepłowniczych i modyfikacja prawa budowlanego nakazująca odbiorcom podłączanie się do ciepła systemowego, jeśli jest ono dostępne – dodaje Dąbrowski. AWK

Energetyka
Analityk obniża wycenę akcji ZE PAK -u, ale nadal widzi potencjał
Energetyka
Polski rząd nie chce podatku od ogrzewania
Energetyka
Rozmowy ZE PAK–PGE bez szczęśliwego finału
Energetyka
PGE nieoczekiwanie nie przejmie projektu elektrowni od ZE PAK
Energetyka
Wnioski z hiszpańskiej awarii: dostawy prądu mają być zabezpieczone
Energetyka
Wiatraki i mrożenie cen prądu mogą jednak wrócić do Sejmu