PGE poinformowała jedynie, że zamykane projekty dotyczą w szczególności tych, które nie są bezpośrednio związane z podstawową działalnością grupy. - Zarząd zobowiązał wszystkie spółki z grupy PGE do niezwłocznego podjęcia działań optymalizacyjnych i racjonalizacyjnych oraz skoncentrowania się na zadaniach bezpośrednio związanych z prowadzoną działalnością - informuje Wojciech Dąbrowski, prezes PGE.
Zarząd PGE polecił także, aby spółki z grupy dążyły do zwiększenia wysokości marż, ograniczały wydatki szkoleniowe oraz dokonały przeglądu projektów sponsorskich pod kątem ich zasadności i wartości wizerunkowej dla grupy PGE. Ograniczenia nie dotyczą jednak wsparcia dla szpitali i placówek medycznych w walce z koronawirusem.
Swoją decyzję spółka tłumaczy wynikami analizy korzyści realizowanych projektów i zmianami rynkowymi. Zarząd wziął pod uwagę wyniki finansowe grupy za 2019 r., w tym stratę netto w wysokości 3,9 mld zł, spadające notowania giełdowe grupy i negatywny wpływ pandemii na sytuację gospodarczą w Polsce i na świecie, w tym spadające zużycie energii elektrycznej.
Spółka nie podała, które inwestycje wypadną z planów. Informuje natomiast, że będzie kontynuować projekty związane z energetyką wiatrową na lądzie i na morzu oraz z fotowoltaiką. PGE chce również umacniać się w segmencie ciepłowniczym. Kontynuuje też prace przy budowie dwóch bloków gazowych w Elektrowni Dolna Odra. Ponadto planuje zwiększać liczbę instalacji termicznego przetwarzania odpadów, które pozwalają na produkcję energii elektrycznej i ciepła z odpadów, inwestować w magazynowanie energii i zagospodarowanie ubocznych produktów spalania.
Energetyczna grupa nie wspomina natomiast o dalszych losach węglowych projektów. Przypomnijmy, że w tym roku odda do użytku nowy blok na węgiel brunatny w Turowie. Jednocześnie spółka stara się o koncesję na dalszą eksploatację złoża węgla brunatnego Turów i na wydobycie tego surowca ze złoża Złoczew, co miałoby wydłużyć działalność Elektrowni Bełchatów. Jedną z opcji strategicznych grupy jest także budowa pierwszej elektrowni jądrowej. Z ostatnich wypowiedzi zarządu PGE wynika jednak, że w tej kwestii spółka czeka na ostateczne polityczne decyzje, czy energetyka jądrowa będzie w Polsce rozwijana.