Elektrownia PV Lesko w woj. podkarpackim o mocy 1 MW składa się z blisko 3 tys. paneli o mocy 350 W każdy zamontowanych na powierzchni 2 ha. W tym roku PGE uruchomi jeszcze trzy takie elektrownie słoneczne wraz z infrastrukturą towarzyszącą związaną z wyprowadzeniem mocy. Chodzi o projekty: PV Bliskowice w woj. lubelskim oraz PV Lutol1 i PV Lutol2 w woj. lubuskim. Jest to możliwe dzięki zwycięstwu projektów w ubiegłorocznej aukcji na sprzedaż energii elektrycznej w instalacjach OZE do 1 MW.

- Uruchomienie czterech jednomegawatowych instalacji fotowoltaicznych, których roczna produkcja na poziomie 4 tys. MWh pozwoli zaspokoić zapotrzebowanie na energię elektryczną ok. 2700 gospodarstw domowych to dopiero początek naszych inwestycji słonecznych. Celem realizowanego przez PGE programu PV jest zbudowanie w ciągu dekady instalacji PV o łącznej mocy nawet 2,5 GW i umocnienie się na pozycji lidera rynku OZE w Polsce - zapowiada Paweł Śliwa, wiceprezes ds. innowacji PGE.

W dalszych planach są więc nie tylko małe instalacje słoneczne, jak PV Lesko, ale też znacznie większe przedsięwzięcia. - Realizowane na gruntach własnych grupy, dzierżawionych od prywatnych właścicieli, samorządów, instytucji kościelnych, a także na gruntach spółek skarbu państwa, takie jak np. PV Jeziórko - dodaje Marcin Karlikowski, prezes PGE Energia Odnawialna. Koncern pozyskał już tereny pozwalające na wybudowanie elektrowni fotowoltaicznych o łącznej mocy około 1000 MW.

Wspomniany projekt PV Jeziórko polega na budowie jednej z największych w Polsce farm fotowoltaicznych. Do końca 2022 r. w podkarpackiej gminie Grębów, na terenie poeksploatacyjnym spółki Siarkopol Tarnobrzeg, powstanie inwestycja o mocy 77 MW i rocznej produkcji na poziomie ponad 77 tys. MWh. Obecnie trwają tam badania środowiskowe.

PGE Energia Odnawialna jest obecnie największym producentem zielonej energii Polsce. Posiada 17 farm wiatrowych, 29 elektrowni wodnych, 4 elektrownie szczytowo - pompowe oraz 2 farmy fotowoltaiczne. Łączna moc zainstalowana wszystkich obiektów wynosi 2323,1 MW.