– Proces organizacji spółki przebiega zgodnie z planem, jaki zaprezentowaliśmy w chwili ogłoszenia jej powstania. Spółka ma już wszystkie niezbędne aktywa, aby realizować strategię pozyskiwania kolejnych źródeł odnawialnej energii. Przed nami finisz prac organizacyjnych i początek aktywnej działalności – zaznacza Tomasz Siwak, prezes Enei Nowa Energia i wiceprezes Enei ds. handlowych.

Od teraz Enea Nowa Energia zarządza 26 instalacjami OZE, w skład których wchodzi ponad 20 elektrowni wodnych, a także farmy wiatrowe na terenie całej Polski. Plany są jednak znacznie szersze. Spółka jest m.in. zainteresowana udziałem w rozwoju morskich farm wiatrowych oraz wielkoobszarowych farm fotowoltaicznych. Deklaruje, że będzie rozwijać aktywa OZE w oparciu o najnowocześniejsze i optymalne ekonomicznie rozwiązania technologiczne. – Będziemy aktywnym inwestorem na krajowym rynku, przez co zwiększymy udziały Enei w rynku tzw. zielonej energii. Mam nadzieję, że już wkrótce nasza spółka stanie się nie tylko liderem najnowocześniejszych technologii w obszarze OZE, ale także źródłem nowej energii dla Radomia i jego mieszkańców – zapowiedział Siwak.

Wcześniej Enea rozmawiała o współpracy przy rozwoju morskiej energetyki wiatrowej z hiszpańską Iberdrolą, Strony nie doszły jednak do porozumienia i we wrześniu zakończyły negocjacje. Władze Enea na ostatniej konferencji prasowej przekonywały jednak, że nie rezygnują z planów budowy morskich wiatraków i cały czas aktywnie badają możliwość rozwoju w tym obszarze. Zarząd pracuje jednocześnie nad aktualizacją strategii grupy, w której zrewiduje plan inwestycji na najbliższe lata. Według zapowiedzi inwestycje w OZE będą odgrywać w grupie coraz większą rolę. Docelowo energetyczna grupa chce zmniejszyć emisje CO2 do zera, ale na razie nie precyzuje, kiedy to może nastąpić. box