Ryzyko ponoszenia przez spółkę kosztów związanych z nieodzwierciedlaniem rekordowych cen energii w hurcie w finalnym rachunku za prąd to nie jedyne zagrożenie wymienione przez agencję. Nadal balastem dla oceny spółki jest duży udział węgla w wytwarzaniu energii elektrycznej. Pozytywnie na rating wpływają zaś plany wydzielenia aktywów węglowych na rzecz państwowego podmiotu, a więc Narodowej Agencji Bezpieczeństwa Energetycznego. – Powinno to pozytywnie wpłynąć na profil kredytowy Taurona, pozwalając spółce skoncentrować się na dystrybucji energii elektrycznej i wytwarzaniu energii odnawialnej oraz poprawić zdolność kredytową. Porozumienie o wydzieleniu aktywów nie jest jeszcze wiążące i nie zawiera ważnych szczegółów, takich jak cena, jaką ma zapłacić NABE oraz wielkość zadłużenia, dlatego nie uwzględniliśmy jej w naszym przypadku oceny – czytamy w raporcie.

Pozytywnie na ocenę spółki wpływa także rynek mocy. Z tego tytułu w latach 2021 -2025 spółka ma otrzymać 700 mln zł, co odzwierciedla 15 proc. EBITDA spółki w omawianym okresie. Na plus analitycy oceniają także Zielony Zwrot Taurona, czego przykładem jest utworzenie osobnego, zielonego segmentu w spółce. Do 2025 roku węglowy kolos chce dysponować 1,1 GW mocy zainstalowanej w wietrze i 300 MW w fotowoltaice. – Spodziewamy się, że udział OZE w EBITDA wzrośnie do ok. 10 proc. w 2025 r. z 7 proc. w 2020 r., co będzie pozytywne dla profilu biznesowego Tauronu, choć segment OZE prawdopodobnie pozostanie mniejszy niż u rynkowej konkurencji – czytamy. Wydatki na inwestycje OZE w okresie 2021 – 2025 mają zaś wrosnąć.

Rosnące ceny gazu wywindowały hurtową wycenę energii elektrycznej w Europie Zachodniej do rekordowych poziomów, podczas gdy rosnące ceny CO2 pobudzały do wzrostu hurtowe ceny prądu w Polsce. – Mimo to ceny w Polsce są niższe niż w Europie Zachodniej, a kraj stał się eksporterem netto energii elektrycznej. Jeżeli sytuacja ta utrzyma się dłużej, wyniki segmentu wytwarzanie opierającym się na węglu powinny być lepsze niż obecnie się spodziewamy, ze względu na zwiększone wolumeny produkcji – czytamy w raporcie.

-Analitycy agencji zwrócili uwagę na dystrybucję oraz zielony kierunek transformacji – wyjaśnia w komunikacie spółki Krzysztof Surma, wiceprezes zarządu ds. finansów w Tauronie. – Zakładane wydzielenie z Grupy konwencjonalnych aktywów wytwórczych oraz zakładów górniczych, będzie mieć korzystny wpływ na profil kredytowy Tauron oraz możliwość pozyskiwania zewnętrznego finansowania, co pozwoli na przyspieszenie realizacji założeń Zielonego Zwrotu – dodaje Krzysztof Surma.