Polska Grupa Energetyczna, Enea, Tauron i Energa przesłały na początku listopada do Urzędu Regulacji Energetyki wnioski taryfowe. Prezes URE rozpoczął więc postępowania taryfowe, które zakończą się – prawdopodobnie – podwyżkami cen energii elektrycznej za 2022 r.
Urząd Regulacji Energetyki przekazał na początku listopada, że wpłynęły wnioski taryfowe i czterech tzw. sprzedawców z urzędu. Do prezesa URE dotarły także wnioski taryfowe pięciu największych operatorów sieci dystrybucyjnych. W rozmowie z „Rzeczpospolitą" prezes Urzędu Regulacji Energetyki Rafał Gawin, mówił, że w przypadku taryfy za obrót energii elektrycznej wzrost będzie dwucyfrowy. Do 17 grudnia URE chce opublikować nowe stawki taryfowe na przyszły rok. W międzyczasie jednak pojawiła się propozycja rządu w postaci tarczy antyinflacyjnej. Rząd zamierza czasowo obniżona akcyza na energię elektryczną dla gospodarstw domowych do 0 proc. Zostanie także obniżony VAT z 23 do 8 proc. od stycznia do marca .Pojawia się także pytanie, jak tarcza wpłynie na procedowane wnioski taryfowe spółek energetycznych na rok 2022.Spółki energetyczne zawnioskowały – najprawdopodobniej o podwyżki cen taryfy na energię o 40 proc. co dałby wzrost cen o 20 proc. na rachunku finalnym. URE tłumaczy w rozmowie z „Rzeczpospolitą", że VAT nie wpływa na poziom taryfy zatwierdzanej przez Prezesa URE ponieważ zatwierdzamy wartości netto.
- Aktualnie zapowiedzi dotyczące tarczy nie przekładają się na postępowania taryfowe, ponieważ nie ma przepisów wdrażających te propozycje. Jeśli takie pojawią się przed końcem postępowań – zerowa akcyza zostanie uwzględniona w stawkach taryf. – podkreśla URE. Obniżka VAT do ośmiu procent ma obowiązywać przez trzy miesiące przyszłego roku. Pojawia się pytanie jak URE ma w takiej sytuacji ustalać taryfy na cały 2022 r.? URE tłumaczy, że w sytuacji kiedy zmieniają się czynniki – rynkowe bądź regulacyjne – przekładające się na poziom kosztów uzasadnionych przedkładanych przez przedsiębiorstwa we wniosku taryfowym. URE tłumaczy, że przedsiębiorca może zwrócić się do Prezesa URE z wnioskiem o zmianę takiej taryfy. Prezes URE może też wezwać przedsiębiorcę do złożenia takiego wniosku.