Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 21:46 Publikacja: 13.12.2022 21:00
Foto: Adobestock
Giełdowi producenci urządzeń pomiarowych, którzy do tej pory chętnie dzielili się zyskiem z akcjonariuszami, w większym lub mniejszym stopniu odczują skutki nadchodzącego spowolnienia gospodarczego. To pod znakiem zapytania stawia wypłatę dywidend w przyszłym roku.
W ocenie Michała Sztablera, analityka Noble Securities, utrata części przychodów i presja na marże, ale też ambitny program inwestycyjny czy konieczność finansowania zwiększonego kapitału obrotowego, mogą w najbliższych latach wpływać negatywnie na możliwości utrzymania przez wspomniane spółki polityki dywidendowej. W sytuacji pogorszenia otoczenia gospodarczego kluczowe pod kątem dywidend będą zdaniem analityka w przypadku wszystkich trzech firm silny bilans i stabilne przepływy operacyjne. Sztabler zakłada, że w przypadku Aplisensu i Sonelu spodziewane pogorszenie koniunktury i możliwe obniżenie zysków nie będzie wymagało weryfikacji planów rozwoju i wprowadzania drastycznych działań oszczędnościowych. – Aplisens i Sonel z uwagi na silny cash flow i posiadane nadwyżki finansowe zachowują zdolność do realizowania transferów do akcjonariuszy (dywidenda, skup akcji), a ewentualne pogorszenie wyników wpłynąć może jedynie na wielkość tych transferów – ocenia Sztabler.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Zarząd Polskiej Grupy Energetycznej (PGE) zarekomendował niewypłacanie dywidendy za rok 2023. Powodem mają być rosnące koszty utrzymywania sektora węglowego w spółce. Firma poinformuje o swoich wynika na konferencji wynikowej 16 kwietnia.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Już kilkadziesiąt spółek wyszło z propozycją dywidendy z zysku za 2024 rok, a wiele innych przymierza się do jej wypłaty. W wielu przypadkach tegoroczne wypłaty dla akcjonariuszy będą rekordowo wysokie.
Z początkiem wtorkowej sesji inwestorzy rzucili się do zakupów akcji Atremu, w wyniku czego kurs zwyżkował nawet o blisko 9 proc.
Tegoroczny sezon dywidend na warszawskiej giełdzie powoli się rozkręca. W wielu przypadkach, biorąc pod uwagę stopy dywidendy, wypłaty zapowiadają się bardzo atrakcyjnie.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Zarząd Stalexport Autostrady zarekomendował akcjonariuszom przeznaczenie niemal całego zysku netto wypracowanego w zeszłym roku na wypłatę dywidendy.
W tym roku inwestorzy polujący na atrakcyjne dywidendy w spółkach z warszawskiej giełdy mogą zacierać ręce. Nadchodzący sezon zapowiada się nie mniej udany niż poprzedni.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas