Boruta Zachem: Rynek biochemii rośnie

Wytwarzanie ekologicznych środków czystości oraz kosmetyków będzie dla Boruty Zachemu najważniejszym obszarem inwestowania na nadchodzące miesiące.

Publikacja: 06.03.2019 05:05

Boruta Zachem: Rynek biochemii rośnie

Foto: Fotolia

– Główne przychody (80 proc.) pochodzą do tej pory z segmentu barwników, natomiast spodziewamy się, że rozwijany przez nas dział biochemiczny przewyższy w tym lub przyszłym roku poziom sprzedaży naszego najmocniejszego jak do tej pory sektora działalności. Zakładane przychody z działalności bio wyniosą około 20 mln zł – mówi „Parkietowi" wiceprezes Boruty Zachemu Marcin Pawlikowski. Przedsiębiorstwo prowadzi również badania naukowe.

Spółka przejęła w styczniu firmę Naturella Laboratorium, która jest producentem wspomnianych wcześniej produktów bio. Sieć sprzedaży rozwijana jest w całej Europie. W swoich szeregach firma posiada sieci handlowe takie jak Hebe, a w najbliższych tygodniach spółka ma zakończyć negocjacje z siecią Rossmann w sprawie sprzedaży w niej swoich produktów.

– Naszym głównym celem jest rynek tradycyjny, obserwujemy duży wzrost udziałów w rynku kosmetycznym produktów bio – szczególnie na rynkach rozwiniętych takich jak niemiecki, gdzie wzrost popytu na tę kategorię produktów wynosił około 12 proc. w skali roku. Aktualnie nasze produkty dostępne są w środkowej i zachodniej części Europy oraz Skandynawii. Najnowszy kontrakt, jaki zawarliśmy w ubiegłym tygodniu, pozwoli nam na uruchomienie sprzedaży we Włoszech – mówi Ewa Wójcikowska, prezes firmy Naturella Laboratorium.

Produkty spółki charakteryzują stosunkowo wysokie marże.

– Jeśli chodzi o produkty pielęgnacyjne, marża brutto może wynieść nawet 100 proc. W przypadku ekologicznych środków myjących marża wynosi zazwyczaj 30–40 proc. – dodaje Pawlikowski.

Boruta Zachem szykuje się do emisji akcji za 2,5 mln zł. Decyzja co do jej przeprowadzenia zostanie podjęta na czwartkowym walnym zgromadzeniu. Ewentualne środki, które pozyska spółka, zostaną zainwestowane w segment biochemiczny. Przenosiny firmy z małej giełdy na główny rynek nie są dla zarządu priorytetem. Przedsiębiorstwo chce przede wszystkim skupić się na poszerzaniu działalności.

Przedsiębiorstwo w najbliższych miesiącach nie wyklucza wystąpienia do PARP o grant, który mógłby przybliżyć Borutę do przejścia na główny parkiet GPW.

Kurs akcji Boruty wynosił we wtorkowe popołudnie 0,23 zł.

Chemia
Azoty pracują nad programem naprawczym
Chemia
Azoty szykują działania naprawcze
Chemia
ZCh Police mają nowy zarząd
Chemia
Miliardowe straty w Azotach
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Chemia
Azoty poniosły w ubiegłym roku ogromne straty
Chemia
Ciech planuje ekspansję i rozwój pod nowym szyldem Qemetica