Za bardzo dobre wyniki spółki w trudnych dla ubezpieczycieli czasach pandemii nominację otrzymała Beata Kozłowska-Chyła, prezes PZU. W 2021 r. zysk netto Grupy PZU wyniósł blisko 3,4 mld zł, co jest wynikiem o prawie 75 proc. wyższym niż rok wcześniej i najwyższym od 12 lat. Zwrot na kapitale sięgnął bez mała 19-proc., przekraczając cel strategiczny. PZU pozyskało rekordową w swojej historii składkę brutto w wysokości 25,1 mld zł, mocno zwiększając sprzedaż ubezpieczeń majątkowych i pozostałych osobowych. PZU rozpycha się na rynku ubezpieczeń zdrowotnych, zwiększyło udział w rynku PPK, wypłaciło solidną dywidendę. Realizacja strategii Grupy przebiega zgodnie z założeniami, a nawet je wyprzedza.

Nominację otrzymał też Mirosław Błaszczyk, prezes Cyfrowego Polsatu. W 2021 r. Cyfrowy Polsat pod jego kierunkiem zrealizował największą według wartości transakcję sprzedaży infrastruktury telekomunikacyjnej. Sprzedał za 7,1 mld zł 99,99 proc. udziałów w spółce Polkomtel Infrastruktura posiadającej maszty i nadajniki sieci Plus na rzecz Cellnex Telecom. Dzięki tej transakcji Cyfrowy Polsat zanotował rekordowe wyniki finansowe, a teraz stać go na nowe inwestycje i wypłatę dywidendy. W 2021 r. Cyfrowy Polsat przekazał akcjonariuszom rekordowe 767 mln zł. Akcje spółki podrożały w 2021 r. o prawie 20 proc., jesienią kurs zanotował historyczne maksimum – 37,5 zł, a kapitalizacja sięgnęła 24 mld zł.

Nominowanym jest też Dariusz Mańko, menedżer-instytucja, który kieruje Grupą Kęty od 2005 r. Styl zarządzania determinowany jest przez dominację OFE w akcjonariacie: celem spółki jest dbanie o portfele emerytów. W drugim roku pandemii przetwórca aluminium poradził sobie jeszcze lepiej niż w pierwszym, wykorzystując wysoki popyt. Bezprecedensowy wzrost cen surowców był wyzwaniem, ale i okazał się bardzo korzystny dla wyników dzięki polityce zakupów i gromadzenia zapasów. Prognozy wyników były podnoszone kilka razy, skorygowano też cały plan na lata 2021–2025. Kurs pobił rekord, spółka wypłaciła najwyższą w historii dywidendę.

parkiet.com