Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 01.05.2025 19:02 Publikacja: 18.12.2022 21:00
Foto: AFP
Do 1803 pkt rósł w minionym tygodniu WIG20. To najwyższy poziom od czerwca. Został osiągnięty we wtorek w reakcji na niższy od oczekiwań odczyt inflacji CPI w Stanach Zjednoczonych. Tak jak oczekiwały rynki – osłabienie trendu inflacji za oceanem wzmocni narrację „Fed pivot”, co wesprze giełdowe byki. Optymizm widać było na większości parkietów, ale nie trwał on długo. Wall Street otworzyła się dużą luką wzrostową, ale jeszcze na tej samej sesji tę lukę prawie w całości domknęła. Inwestorzy realizowali więc krótkoterminowe zyski i czekali na środową decyzję Fedu, tzw. kropki i konferencję Powella. Szef amerykańskiego banku centralnego nie „zgołębiał” jednak tak, jak tego oczekiwano, co jeszcze bardziej wzmocniło obóz niedźwiedzi. Do tego doszły jeszcze czwartkowe wieści z EBC, który zgodnie z oczekiwaniami podniósł stopy o 50 pkt baz., ale zapowiedział, że „stopy będą musiały wzrosnąć znacząco”. Wypadkową tego monetarno-inflacyjnego miksu były spore wahania giełdowych indeksów. Jak po tym wszystkim prezentuje się sytuacja na wykresach?
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Przedostatni tydzień kwietnia przyniósł historyczny moment na warszawskiej giełdzie. Otóż tytułowy pułap został po raz pierwszy pokonany przez WIG. Rekordy biły też mWIG40 i sWIG80.
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Przedświąteczny tydzień na GPW przyniósł kontynuację zwyżek. Główne indeksy odrabiały straty i były mniej wrażliwe na informacyjny chaos z Białego Domu. Najlepiej radził sobie indeks małych spółek.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas