Fundusz emerytalny Nationale Nederlanden też widzi potencjał w Mirbudzie

Po trwających od wiosny wzrostach kursu trwa batalia o przebicie kolejnej bariery, czyli 15 zł. Gdzie sufit?

Publikacja: 02.07.2024 11:01

Mirbud uzyskał mocną pozycję na drogach. Teraz chce budować i remontować również linie kolejowe.

Mirbud uzyskał mocną pozycję na drogach. Teraz chce budować i remontować również linie kolejowe.

Foto: Mat. prasowe

Nationale Nederlanden OFE zwiększył stan posiadania akcji budowlanej grupy po wzięciu udziału w niedawnej emisji. Z zawiadomienia wynika, że udział OFE w akcjonariacie wzrósł z 10,9 do prawie 13 proc., a liczba papierów z blisko 10 mln do 14,2 mln. Oznacza to, że fundusze ze stajni NN kupiły 4,26 mln walorów. Przy cenie emisyjnej 11 zł przekłada się to na 46,9 mln zł zainwestowanego kapitału emerytów.

Czytaj więcej

Tysiąc procent w cztery lata. Analityk wyjaśnia, pod co inwestorzy grają na Mirbudzie

Kurs nie chce się zatrzymać

NN OFE do niedawna było jedynym inwestorem, poza prezesem Jerzym Mirgosem, z udziałem ponad 5 proc. Kilka dni temu z pakietem 5,1 proc. ujawniło się PZU TFI. Fundusze z tej stajni – w tym PPK - kupiły w ofercie 5,4 mln akcji za 59,4 mln zł. Prezes Mirgos nie wziął udziału w ofercie, jego udział zmniejszył się z 45,5 do 37,9 proc.

Oferta Mirbudu skierowana do inwestorów kwalifikowanych obejmowała 18,35 mln papierów (17 proc. w podwyższonym kapitale). NN OFE i PZU TFI objęły 53 proc. zaoferowanych akcji.

Inwestorzy, którzy wzięli udział w podwyższeniu kapitału, mogą już cieszyć się sowitym zyskiem z wyceny, kurs Mirbudu prze bowiem od tygodni w górę, w piątek padł nowy rekord zamknięcia, czyli 14,98 zł, wtorek przynosi kolejną próbę trwałego przebicia bariery 15 zł. W poniedziałek w trakcie sesji zawierano transakcje po nawet 15,74 zł, we wtorek przed południem po maksymalnie 15,18 zł. Kiedy w kwietniu spółka ogłaszała plany emisji, kurs zjechał z 10,5 zł do 9,1 zł.

Czytaj więcej

PZU TFI mocno uwierzyło w Mirbud

Po drogach czas na kolej

Mirbud pozyskał z emisji 202 mln zł, wpływy wykorzysta na wejście na rynek budownictwa kolejowego. Nakłady na przejęcie i dokapitalizowanie spółki z tego segmentu oszacowano na 190-210 mln zł. Do tego równowartość 20 mln euro (blisko 90 mln zł) Mirbud ma przeznaczyć na zakup czterech wytwórni mas bitumicznych do budowy dróg – grupa zbudowała tu silną pozycję. W samym maju grupa podpisała kontrakty budowlane o wartości 969 mln zł, a wartość portfela zleceń z terminem realizacji do 2028 r. wynosiła na koniec maja 6,1 mld zł, w tym 4,65 zł przypadało na drogi.

Rozliczenie pożaru zaważy na wynikach za I półrocze

19 sierpnia to data publikacji sprawozdania półrocznego. Wpływ na wyniki będzie mieć niedawny pożar centrum handlowego Marywilska 44 w Warszawie. Z jednej strony pojawią się odpisy, z drugiej rozstrzyga się kwestia ubezpieczenia majątkowego i od utraty zdolności osiągania zysków.  

Budownictwo
Ekspert: kredyt „Na start” nie jest potrzebny. Wręcz przeciwnie
Budownictwo
Kurs Budimeksu na giełdzie spada, bo akcje są za drogie? Ekspertka mówi, ile są warte
Budownictwo
Politycy i niedźwiedzie, czyli WIG-nieruchomości w dół
Budownictwo
Notowania deweloperów mieszkaniowych w dół. Jak odczytywać korektę?
Budownictwo
Jacek Tomczak, wiceminister rozwoju: Liczymy, że parlamentarzyści chcą wspierać polskie rodziny
Budownictwo
Resort rozwoju namawia rząd do przyjęcia programu „Na start”