Grupa liczy na wprowadzenie programu „Na start” zgodnie z zapowiedziami, czyli po wakacjach, ale i bez tego spodziewa się dobrej sprzedaży z racji poprawy otoczenia makro i posiadania odpowiedniego produktu w aż kilkunastu miastach. O samych wynikach za I kwartał br. napisaliśmy w porannym tekście.
Czytaj więcej
Grupa Murapol zaprezentowała wyniki finansowe. W I kwartale liczba przekazanych mieszkań była niższa, w całym roku wynik ma być jednak stabilny. Deweloper liczy też na wzrost sprzedaży.
Obniżki stóp procentowych byłyby głównym katalizatorem sprzedaży mieszkań
- Jesteśmy jednym z najlepiej pozycjonowanych na naszym rynku deweloperów, jeżeli chodzi o odpor-ność na zmianę koniunktury i wahań cen. Mamy w ofercie kompaktowe (średnio 44 mkw.) mieszkania, 75 proc. oferty to lokale kosztujące poniżej 0,5 mln zł – wskazał prezes Nikodem Iskra.
- W 2023 r. rynek zaczął się charakteryzować dobrą koniunkturą – tu m.in. „Bezpieczny kredyt” zrobił swoje - co przełożyło się na wzrost liczby mieszkań w realizacji. W tej chwili jest potencjał do dalszego wzrostu popytu po planowanym uruchomieniu programu „Kredyt na start”, ale jest też cały czas bardzo dobre otoczenie makro – powiedziała członkini zarządu Iwona Sroka. - Widzimy w Polsce utrzymujący się wysoki deficyt mieszkań, rośnie płaca realna, jest niska inflacja, niskie bezrobocie, rośnie siła nabywcza konsumentów. Popyt na zwykłe kredyty mieszkaniowe się poprawia, brakuje jeszcze jednego krytycznego czynnika, czyli obniżania stóp procentowych – dodała.
Część popytu realizuje się w postaci sprzedaży, część czeka na szczegóły programu „Na start”. – Udowodniliśmy w poprzednich latach, że nawet w trudniejszych warunkach Murapol jest w stanie dobrze sobie radzić ze względu na wypracowany model biznesowy i oferowany produkt, niemniej sami czekamy na program „Na start” jako element ożywienia rynku, czekamy co zrobi nowy minister rozwoju. W naszej ocenie nie ma poważnych sygnałów, żeby ten program nie wszedł w życie. Wiceminister Tom-czak powiedział, że projekt, który jest w konsultacjach międzyresortowych, do końca czerwca powinien zostać skierowany na ścieżkę sejmową – powiedziała Sroka.