Co Torpol może zyskać na sojuszu z CPK?

Minister zaznacza, że spółka nie będzie faworyzowana i będzie walczyć o zlecenia na prace przy budowie infrastruktry CPK jak każdy inny gracz. Zdaniem ekspertów Torpol zyska jednak pewne istotne przewagi.

Publikacja: 24.01.2023 21:00

Kierowana przez Grzegorza Grabowskiego spółka od debiutu w 2014 r. dzieli się zyskami z akcjonariusz

Kierowana przez Grzegorza Grabowskiego spółka od debiutu w 2014 r. dzieli się zyskami z akcjonariuszami.

Foto: materiały prasowe/Szymon Łaszewski

Nawet o 16 proc., do 24,15 zł, rósł we wtorek rano kurs Torpolu, spółki zajmującej się budową linii kolejowych. Impulsem była wstępna umowa zakupu 38 proc. akcji przez Centralny Port Komunikacyjny od innej państwowej agendy, Towarzystwa Finansowego Silesia. „CPK nie przewiduje w najbliższym czasie przejmowania dodatkowych pakietów. Nie wykluczamy takich działań w przyszłości. Strategiczne cele CPK związane z tą transakcją zostaną zrealizowane dzięki nabyciu pakietu kontrolnego 38 proc. akcji” – napisało nam biuro prasowe CPK.

Z ręki do ręki

„Zaangażowanie kapitałowe w doświadczoną firmę wykonawczą ma ułatwić budowę tzw. szprych CPK, czyli linii kolejowych prowadzących m.in. do nowego lotniska oraz zmniejszyć ryzyko braku odpowiednich zasobów wykonawczych przy realizacji ambitnego programu” – podał CPK. Marcin Horała, pełnomocnik rządu ds. CPK, powiedział, że Torpol nie będzie uprzywilejowany i o zlecenia będzie się starać jak inni gracze w ramach przetargów.

Prezes Torpolu Grzegorz Grabowski zaznaczył, że firma będzie działać jak do tej pory: pod kontrolą państwa jest od 2014 r., kiedy to Silesia objęła akcje w IPO. – Pozyskanie CPK jako inwestora branżowego daje dodatkowe bodźce i szanse na szybszy i ukierunkowany rozwój posiadanych już kompetencji, szczególnie w zakresie nowoczesnych technologii i budowy linii kolejowych wysokich prędkości, związanych z tym systemów zasilania sieci trakcyjnej prądu przemiennego, jak również uzyskanie synergii biznesowych w innych obszarach – skomentował Grabowski.

Czytaj więcej

Torpol z marżą ekstra za konserwatyzm

Stabilizator rynku

Bartłomiej Sosna, ekspert rynku budowlanego w firmie Spectis, podkreśla, że komponent kolejowy CPK wyceniany jest na około 100 mld zł. – Zabezpieczenie własnego potencjału wykonawczego z pewnością może pomóc CPK zachować większą kontrolę nad całym procesem inwestycyjnym, choć oczywiście realizacja nie obędzie się bez udziału innych, prywatnych, grup budowlanych. Również dla Torpolu przejęcie może okazać się korzystne, bo w długim terminie zapewni to dość bezpieczny i stabilny dopływ zleceń, co – biorąc pod uwagę obecne zmienne realia na rynku budownictwa kolejowego – ma bardzo duże znaczenie. Przejęcie może również pomóc Torpolowi wrócić na pozycję lidera tej części rynku, którą w 2021 r. przejął Budimex – mówi Sosna.

– Plany nowych inwestycji na kolei do końca dekady są tak imponujące, że w teorii każdy z wykonawców powinien być spokojny o portfel zamówień po 2023 r. mimo ewidentnego pogorszenia warunków konkurencji – mówi Damian Kaźmierczak, główny ekonomista Polskiego Związku Pracodawców Budownictwa. Przypomina, że w 2022 r. PKP PLK przejęły Trakcję i upaństwowienie dwóch dużych wykonawców wciąż wzbudza wiele pytań i kontrowersji.

– Moim zdaniem istotnym celem, który przyświeca państwu podczas przejmowania wiodącego wykonawcy kolejowego, może być próba ustabilizowania cen ofertowych w przyszłości, kiedy rozwiąże się worek z przetargami organizowanymi przez CPK. W postępowaniu zawsze będzie bowiem występował podmiot, który z uwagi na świetne relacje z zamawiającym będzie w stanie zaoferować cenę niższą od konkurencji, bo nie będzie musiał uwzględniać czynników ryzyka, które zwyczajowo wliczają prywatne podmioty – chodzi np. o rozliczanie robót dodatkowych zlecanych przez inwestora na etapie realizacji projektu – podkreśla Kaźmierczak. – Po drugie, rozbudowa potencjału wykonawczego na rynku kolejowym jest bardzo kapitałochłonna. Mam przypuszczenie graniczące z pewnością, że w kolejnych latach „państwowe” spółki będą w stanie ponosić dużo większe nakłady na zwiększenie kompetencji wykonawczych niż prywatna konkurencja, ewentualne dokapitalizowanie „własnych” spółek będzie dla państwa łatwiejsze niż dla wiodących akcjonariuszy wielu prywatnych przedsiębiorstw – podsumowuje ekspert.

Budownictwo
Polski Holding Nieruchomości z nowym zarządem
Budownictwo
Mo-Bruk planuje przejęcia i wzrost mocy
Budownictwo
GTC chce większej dywersyfikacji portfela
Budownictwo
GTC chce budować mieszkania na sprzedaż i na wynajem
Budownictwo
Kurs dewelopera ED Invest w górę po wynikach
Budownictwo
Bardzo wysoka fala inwestycji mieszkaniowych