Develia rusza z pierwszą ofertą obligacji detalicznych w ramach programu o wartości 150 mln zł, na podstawie zatwierdzonego w październiku prospektu. Chce zebrać do 20 mln zł. Inwestorom oferuje kupon WIBOR3M plus 4,1 pkt. proc. marży - obecnie to 11,42 proc. w skali roku przy 17,9 proc. inflacji w październiku. Papiery są niezabezpieczone, wartość nominalna to 1 tys. zł i taka jest też minimalna wartość zapisu. Zapisy ruszają 28 listopada i potrwają do 9 grudnia.

Dywersyfikacja finansowania

- Dla Develii to forma dywersyfikacji finansowania. Dotychczas korzystaliśmy przede wszystkim z kredytów bankowych i obligacji oferowanych funduszom inwestycyjnym – skomentował wiceprezes Paweł Ruszczak. - W ostatnich 10 latach wyemitowaliśmy obligacje o łącznej wartości 1,3 mld zł, z czego ponad 900 mln zł zostało już terminowo wykupionych. Ta wieloletnia historia na rynku obligacji, pozycja jednego z liderów rynku deweloperskiego w Polsce oraz dobra sytuacja finansowa, która jeszcze się wzmocni po finalizacji negocjowanej sprzedaży projektów komercyjnych, sprawiają, że emisja jest ciekawą propozycją dla inwestorów. Dodatkowe finansowanie od inwestorów detalicznych pozwoli na jeszcze lepsze przygotowanie się na spowolnienie na rynku i wykorzystanie pojawiających się szans inwestycyjnych – podkreślił.

Aktualnie na Catalyst notowane są cztery serie obligacji Develii o łącznej wartości 380 mln zł z terminami wykupów między majem 2023 r. a październikiem 2024 r.

W III kwartale Develia znalazła nabywców na 261 mieszkań, o 40 proc. mniej rok do roku i 28 proc. mniej kwartał do kwartału. W ciągu dziewięciu miesięcy sprzedała 1225 lokali, o 18 proc. mniej niż w ub.r. Firma zabiega też o sprzedaż nieruchomości komercyjnych o szacunkowej wartości 670 mln zł – nowa strategia nie zakłada budowy ani utrzymywania takich projektów w portfelu. Spółka jest również zainteresowana rynkiem PRS.

Deweloperskie oferty

Z powodu trudnej sytuacji funduszy, deweloperzy w ostatnim czasie chętnie wychodzą z ofertami obligacji do inwestorów detalicznych. W październiku hotelowo-mieszkaniowe Arche pozyskało zakładane 12 mln zł, oferując kupon WIBOR 3M plus 4,7 pkt proc. marży – redukcji zapisów nie było. Z kolei biurowa Cavatina zebrała w listopadzie 16,7 mln zł z zakładanych 20 mln zł, proponowała kupon WIBOR 6M plus 6 pkt proc. marży – była to czwarta oferta tej spółki w tym roku.