Develia na razie nie przedstawi więcej szczegółów na temat pomysłu na platformę PRS, którą ma uruchomić z partnerem technologicznym – The Heart. Nie udziela też informacji, na jakim etapie są negocjacje w sprawie pakietowej sprzedaży lokali inwestorom instytucjonalnym. Pod koniec zeszłego roku deweloper zawarł dwa listy intencyjne dotyczące budowy mieszkań dla funduszy w Warszawie i we Wrocławiu. Prezes Andrzej Oślizło mówił w kwietniu „Parkietowi”, że dodatkowo wytypowano kilka innych projektów, które mogą zainteresować fundusze.

Na razie Develia podała, że na platformie, której działalność operacyjna ma ruszyć w 2023 r., będą wystawiane mieszkania kupione od dewelopera przez inwestorów instytucjonalnych i Kowalskich. W kolejnych etapach grono potencjalnych odbiorców ma się rozszerzyć. Być może deweloper przyjął nowatorskie na naszym rynku podejście, by do zakupów hurtowych i inwestycji w najem zachęcić fundusze, które nie specjalizują się w PRS, nie mają infrastruktury, nie są zainteresowane tworzeniem ogromnych portfeli, ale chciałyby skorzystać z dobrej koniunktury.

– Zapowiedzi inwestorów i prognozy rynkowe wskazują, że sektor PRS w Polsce w najbliższych latach będzie dalej dynamicznie rósł. Fundusze poszukują nowych rynków do lokowania zgromadzonego kapitału, a firmy deweloperskie są przygotowane do budowy całych osiedli z mieszkaniami na wynajem. Rosnąca inflacja, wzrost stóp procentowych i w konsekwencji malejąca zdolność kredytowa Polaków spowodują, że część z nich będzie musiała czasowo odłożyć marzenia o własnym M, a wynajem stanie się atrakcyjną i przede wszystkim dostępną dla nich opcją. Widzimy duże zainteresowanie sektorem PRS graczy rynkowych. Najem instytucjonalny w Polsce w najbliższym czasie nabierze rozpędu, otwartym jednak pozostaje pytanie, w jakim tempie finalnie będzie się rozwijał – mówił niedawno Łukasz Mazurczak, dyrektor zarządzający MVGM w Polsce, spółki zajmującej się administrowaniem mieszkaniami w imieniu właścicieli instytucjonalnych (m.in. PFR Nieruchomości, Aurec Capital i Zeitgeist).

- Obserwujemy zainteresowanie sektorem PRS również ze strony globalnych funduszy private equity. Nie przeszkadza im brak struktur w Polsce, bo takie fundusze z reguły przy inwestycjach, nie tylko w segmencie mieszkaniowym, współpracują z lokalnymi partnerami – asset managerami oraz investment managerami. Rynek PRS w Polsce jest relatywnie młody i większość graczy jest u nas obecna od niedawna, dopiero buduje lub niedawno zakończyła budować swoje struktury – mówi Piotr Łopusiński, associate director w dziale investment w Avison Young.

Develia w I połowie br. sprzedała (umowy deweloperskie) 966 mieszkań, o 9 proc. mniej niż rok wcześniej. W II kwartale br. znalazła nabywców na 363 lokale, o 25 proc. mniej niż rok wcześniej i prawie 40 proc. mniej kwartał do kwartału. Na koniec czerwca spółka miała zawartych 110 umów rezerwacyjnych. Deweloper zmniejszył roczny cel sprzedaży o 30 proc., do 1600–1800 lokali. Do tego potencjał PRS szacowano na 600–800 lokali.