Sceptyczne firmy budowlane

Ankietowane przez KPMG spółki z branży narzekają na mniejszą niż przed rokiem liczbę zamówień i spodziewają się spadku wartości rynku. Najwięksi gracze są spokojni o przychody i zyski. Analitycy przewidują jednak, że rentowność będzie się obniżać

Publikacja: 25.11.2009 07:07

Wartość polskiego rynku budowlanego spadnie w tym roku o 3,7 proc., a w latach 2010–2011 będzie rosł

Wartość polskiego rynku budowlanego spadnie w tym roku o 3,7 proc., a w latach 2010–2011 będzie rosła średnio o 2,3 proc. – wynika z ankiety przeprowadzonej przez KPMG i CEEC Research wśród 70 polskich spółek budowlanych

Foto: www.photoxpress.com

Wartość polskiego rynku budowlanego spadnie w tym roku o 3,7 proc., a w latach 2010–2011 będzie rosła średnio o 2,3 proc. – wynika z ankiety przeprowadzonej przez KPMG i CEEC Research wśród 70 polskich spółek budowlanych. Połowa ankietowanych przedsiębiorstw narzeka, że w ostatnich 12 miesiącach spadła liczba zamówień. Średnie wykorzystanie mocy produkcyjnych obniżyło się zaś o 3 pkt proc., do 77 proc. Obserwatorzy rynku zwracają jednak uwagę na to, że ocena jego perspektyw w dużym stopniu uzależniona jest od segmentu, w którym działa dany podmiot.

[srodtytul]Wartość rynku nie spadnie?[/srodtytul]

Eksperci z KPMG oceniają, że scenariusz spadku wartości rynku o 3,7 proc. jest mało realny, gdyż możliwy byłby jedynie przy silnej obniżce w IV kwartale. Z danych GUS wynika bowiem, że w okresie styczeń-wrzesień produkcja sektora budowlanego zwiększyła się w Polsce o 4,7 proc.

Inni obserwatorzy rynku spodziewają się zwyżek. Przedstawiciele firmy badawczej PMR prognozują, że w 2009 r. produkcja budowlano-montażowa zwiększy się o co najmniej 5 proc., a w 2010 r. o około 8 proc. Analitycy z Espirito Santo spodziewają się zaś, że w latach 2009–2013 rynek będzie rósł średnio o 14,1 proc. rocznie. Dlaczego z raportu KPMG i CEEC Research płyną tak pesymistyczne wnioski?

– Negatywne szacunki mogą pochodzić z firm działających w segmencie budownictwa mieszkaniowego oraz komercyjnego, które mocno ucierpiały w wyniku kryzysu – ocenia Maciej Hebda z Espirito Santo. – Szacujemy, że wartość sprzedaży tych segmentów w 2009 r. wzrośnie odpowiednio o 1 proc. i 5 proc., a w 2010 r. zwiększy się po około 3 proc. – dodaje.

[srodtytul]Liderzy branży się nie boją[/srodtytul]

Z wnioskami płynącymi z badania nie zgadzają się również przedstawiciele największych giełdowych przedsiębiorstw z branży. – Nie zauważamy oznak spowolnienia w segmentach, w których działamy – informuje Jacek Krzyżaniak, rzecznik prasowy PBG. – W ostatnich miesiącach zauważalny jest wręcz wzrost inwestycji w ochronie środowiska, sektorze ropy i gazu oraz budownictwie drogowym – dodaje. Jacek Wiśniewski, prezes PBG, zapowiedział niedawno, że w 2010 r. zarówno przychody, jak i zysk netto wielkopolskiej grupy zwiększą się o 10-20 proc.

Wzrost obrotów oraz utrzymanie rentowności brutto na poziomie 5–6 proc. zapowiada również Budimex. Krzysztof Kozioł, rzecznik spółki, podkreśla, że 2009 r. jest dla niej najlepszy od wielu lat, a wartość portfela zleceń na koniec października wzrosła do rekordowego poziomu około 5,3 mld zł.

[srodtytul]Zagrożona rentowność?[/srodtytul]

Duże giełdowe przedsiębiorstwa zapowiadają, że w przyszłym roku zwiększą sprzedaż i zyski. Analitycy spodziewają się jednak spadku rentowności firm z branży budowlanej. Dlaczego? – Od dwóch kwartałów widać presję na marże w budownictwie. Przyszły rok nie będzie dla firm lepszy od 2009 r. Lepiej poradzą sobie duże firmy. W gorszej sytuacji znajdą się zaś mniejsze przedsiębiorstwa – ocenia Arkadiusz Chojnacki z Ipopemy Securities.

Budownictwo
Grupa Ghelamco z mniejszym długiem i uwagami audytorów
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Budownictwo
GTC bez uwag audytora i z pomysłem na PRS w Niemczech
Budownictwo
Przejęcie na rynku deweloperskim. Develia kupuje Bouygues Immobilier Polska
Budownictwo
Czy jest już fundament pod odbicie sprzedaży mieszkań?
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Budownictwo
Polimex Mostostal mocniej pod kreską przez kontrakty energetyczne
Budownictwo
Rynek mieszkaniowy w przededniu obniżek stóp. Najpierw skończą się duże rabaty