Polnord rozmawia o elektrowni w Nigerii

Deweloper wchodzi w skład konsorcjum, które ubiega się o kontrakt w Afryce. Zarząd, choć potwierdza takie rozmowy, to nie zdradza żadnych szczegółów

Publikacja: 02.12.2009 07:07

Wojciech Ciurzyński, prezes giełdowego Polnordu

Wojciech Ciurzyński, prezes giełdowego Polnordu

Foto: Archiwum

Giełdowy deweloper może wejść w biznes energetyczny. Z naszych informacji wynika, że kontrolowana przez Ryszarda Krauzego spółka jest członkiem konsorcjum europejskich firm, które są gotowe wybudować w Nigerii opalaną węglem elektrownię. Dlaczego w Nigerii? Rząd tego kraju chce rozwijać energetykę opartą na spalaniu węgla i oferuje inwestorom gotowym wejść w ten biznes znaczne ulgi podatkowe. Obecnie mniej więcej dwie trzecie energii elektrycznej w Nigerii pochodzi ze spalania kopalin, w tym przede wszystkim ropy naftowej i gazu ziemnego.

[srodtytul]Spółka potwierdza prowadzone negocjacje[/srodtytul]

Wstępne rozmowy na ten temat już się rozpoczęły – przedstawiciele konsorcjum, ze Sławomirem Zakrzewskim, doradcą zarządu Polnordu na czele, spotkali się w tej sprawie z minister górnictwa Nigerii Diezani Alison-Madueke. Nasze informacje potwierdził Wojciech Ciurzyński, prezes giełdowej spółki.

– Prowadzimy rozmowy w tej sprawie – poinformował, podkreślając równocześnie, że jest jeszcze za wcześnie, by ujawniać szczegóły. Nie wiadomo, jaka rola przypadłaby Polnordowi w całym przedsięwzięciu.

[srodtytul]Bliżej umowy z Gdańskiem[/srodtytul]

Podczas gdy wokół zagranicznego przedsięwzięcia Polnordu istnieje mnóstwo niewiadomych, coraz bliżej jest rozstrzygnięć w sprawie najważniejszej inwestycji spółki w najbliższych latach – zagospodarowania gdańskiej Wyspy Spichrzów. Deweloper jest już o krok od podpisania umowy z miastem Gdańsk na realizację projektu.Przedsięwzięcie będzie realizowane na zasadzie partnerstwa publiczno-prywatnego. Gdańsk będzie miał 50 proc. udziałów w projekcie, w zamian wniesie grunty.

– Działka ma ponad 2,5 hektara i jest zlokalizowana w najbardziej atrakcyjnej części Gdańska. Chcemy wybudować tam około 20 tys. mkw. powierzchni użytkowo-mieszkalnej, 10 tys. mkw. biur i 10 tys. mkw. w części hotelowej. Planujemy ponad 700 miejsc parkingowych. Będą to obiekty z najwyższej półki – zapowiada prezes Ciurzyński. Prace budowlane mają ruszyć w 2011 roku. Wartość inwestycji to około 0,5 mld zł. Mniej więcej jedną dziesiątą kosztów spółka ma pokryć z własnych środków, resztę – z kredytów bankowych.

Budownictwo
Deweloperzy podsumowują sprzedaż mieszkań w I półroczu 2025 roku
Budownictwo
Mirbud z pierwszym kontraktem kolejowym
Budownictwo
Kto zbuduje terminal CPK w Baranowie? Warunki postępowania kością niezgody
Budownictwo
Sprzedaż mieszkań będzie rosnąć, ale nie gwałtownie
Budownictwo
JLL: sprzedaż nowych mieszkań będzie rosła w żółwim tempie
Budownictwo
Stare biurowce pod kilof. Wiek nie sprzyja wartości