Maklerzy instytucjonalni, którzy w rankingu „Parkietu” zajęli miejsca 4–10

Publikacja: 22.01.2024 06:00

Maklerzy instytucjonalni, którzy w rankingu „Parkietu” zajęli miejsca 4–10

Foto: AdobeStock

Krzysztof Bodek, BM PKO BP

Krzysztof Bodek, BM PKO BP

Exclusive

Krzysztof Bodek, BM PKO BP

4. miejsce – 45 pkt

Podobno czwarte miejsce jest najgorsze dla rywalizujących. Coś na ten temat mógłby powiedzieć Krzysztof Bodek z BM PKO BP. W poprzedniej edycji rankingu zaliczył bardzo duży awans i ostatecznie zajął czwartą pozycję. W tegorocznym zestawieniu znów otarł się o podium, ale po raz kolejny musi zadowolić się czwartym miejscem.

Niedosyt może mieć tym większy, że do trzeciego Mateusza Choromańskiego z Santanderm BM zabrakło mu zaledwie jednego punktu (rok temu do podium brakowało mu dwóch punktów). Bodek do zespołu BM PKO BP dołączył w 2022 r. Wcześniej przez ponad 11 lat był związany z grupą mBanku.

Michał Sopiński Trigon DM

Michał Sopiński Trigon DM

Exclusive

Michał Sopiński Trigon DM

5. miejsce – 44 pkt

Michał Sopiński tak samo jak rok temu jest najwyższej sklasyfikowanym przedstawicielem zespołu Trigon DM, który w rywalizacji drużynowej zajął trzecie miejsce. W rankingu indywidualnym Sopiński podobnie jak przed rokiem zajął piątą pozycję i potwierdził swoją markę na rynku, a także to, że jego awans o siedem pozycji w poprzedniej edycji nie był dziełem przypadku. Do zespołu Trigon DM Sopiński dołączył w 2017 r. Początkowo był maklerem rynku akcji, a w 2022 r. powierzono mu funkcję zastępcy szefa zespołu maklerów.

Czytaj więcej

Borciuch nowym królem. Santander BM znów na szczycie
Paweł Tofil, BM Pekao

Paweł Tofil, BM Pekao

materiały prasowe

Paweł Tofil, BM Pekao

6. miejsce – 41 pkt

Paweł Tofil z roku na roku pnie się w górę w zestawieniu maklerów instytucjonalnych. Jeszcze dwa lata temu, kiedy reprezentował Haitong Bank, zajął 23. miejsce, zdobywając w głosowaniu 10 pkt. W ubiegłym roku już jako przedstawiciel BM Pekao zanotował znaczący awans i zajął 10. pozycję z wynikiem 27 pkt. Ta edycja rankingu pokazała, że nie zamierza się zatrzymywać i ma ochotę na jeszcze więcej. Uzbierał 41 pkt i w rankingu indywidualnym zajął szóstą lokatę. Tofil jest najwyżej sklasyfikowanym przedstawicielem BM Pekao, które w ostatnich latach mocno postawiło na rozwój usług analitycznych i maklerskich. To może sugerować, że przedstawiciele tej instytucji nie powiedzieli jeszcze ostatniego słowa.

Igor Szczepaniec BM PKO BP

Igor Szczepaniec BM PKO BP

Robert Gardzinski

Igor Szczepaniec BM PKO BP

7. miejsce – 40 pkt

Przypadek Igora Szczepańca z BM PKO BP jest naprawdę ciekawy. Jeszcze dwa lata temu był blisko tego, by pokonać Arkadiusza Łabuńkę z Ipopemy Securities i stanąć na szczycie rankingu maklerskiego. Wtedy jednak musiał uznać jego wyższość i ostatecznie zajął drugą lokatę. W poprzedniej edycji Szczepaniec zaliczył z kolei bardzo duży spadek

i w zestawieniu zajął dopiero 15. pozycję. Po tej „wpadce” wraca teraz do czołowej dziesiątki. W tej edycji uzbierał 40 pkt i zajął siódmą pozycję. Przy tej okazji warto zwrócić uwagę na jeszcze jeden aspekt. Szczepaniec jest trzecim przedstawicielem BM PKO BP w najlepszej dziesiątce zestawienia, a przecież na jego czele znalazł się Marcin Borciuch. Mimo to cały zespół maklerów instytucjonalnych tego biura nie załapał się na podium, co do tej pory w historii rankingu „Parkietu” jeszcze się nie zdarzyło. Jak widać, wysokie indywidualne oceny nie zawsze muszą przekładać się na to, jak postrzegany jest cały zespół.

Beata Markiewicz, BM Pekao

Beata Markiewicz, BM Pekao

Exclusive

Beata Markiewicz BM Pekao

8. miejsce – 37 pkt

Rynek kapitałowy to w dużej przewadze mężczyźni, a gdy mówimy o maklerach instytucjonalnych, mamy wręcz ich dominację. Najlepszym tego dowodem jest fakt, że do tej edycji wszystkie biura maklerskie zgłosiły zaledwie dwie kobiety.

Jedna z nich znalazła się za to w najlepszej dziesiątce zestawienia. Mowa o Beacie Markiewicz z BM Pekao. Do czołówki wraca po roku przerwy. W poprzedniej edycji zajęła 15. lokatę (wspólnie z Igorem Szczepańcem z BM PKO BP oraz Maciejem Senderkiem z Trigon DM). W tegorocznym zestawieniu Markiewicz zajęła ośmą pozycję. Uzbierała w sumie 37 pkt. Tak jak wielu maklerów instytucjonalnych, od wielu lat związana jest z jedną firmą. Przez 14 lat pracowała w CDM Pekao. Później stała na czele zespołu maklerów instytucjonalnych w CAIB/UniCredit/Pekao Investment Banking.

Mimo wszystkich zmian, jakie zaszły na przestrzeni lat w grupie Pekao, utrzymała swoją pozycję i jest szefem maklerów instytucjonalnych w biurze maklerskim spod znaku żubra.

Adam Mizera, Santander BM

Adam Mizera, Santander BM

Exclusive

Adam Mizera, Santander BM

9. miejsce – 36 pkt

Adam Mizera jest członkiem zespołu maklerów instytucjonalnych Santander BM, który po raz kolejny wygrał klasyfikację drużynową. Indywidualnie Mizera ponownie znalazł się w pierwszej dziesiątce. Tym razm zajął dziewiątą lokatę, podczas gdy rok temu był szósty. Do Santander BM dołączył na początku 2022 r. Wcześniej pracował dla BM Pekao, a w swoim CV ma także pracę dla takich podmiotów jak BM mBanku czy TMS Brokers. Mizera w Santander BM zajmuje się nie tylko rynkiem polskim, ale także klientami z rynków zagranicznych. Co ciekawe, Mizera oraz Mateusz Choromański to jedyni przedstawiciele Santander BM w pierwszej dziesiątce rankingu. Jak widać, to nie przeszkodziło całemu zespołowi tego biura maklerskiego w zajęciu pierwszego miejsca w zestawieniu zespołów.

Hubert Kwiecień, Trigon DM

Hubert Kwiecień, Trigon DM

Hubert Kwiecień Trigon DM

10. miejsce – 29 pkt

Dziesiąta pozycja Huberta Kwietnia z Trigon DM (ex aequo z Łukaszem Surowcem z Ipopemy Securities) to chyba największe zaskoczenie tej edycji rankingu maklerów instytucjonalnych. Z obecną firmą Kwiecień jest związany od ponad sześciu lat, ale do zespołu maklerów, w którym wciąż ma status „junior trader”, dołączył stosunkowo niedawno – we wrześniu 2020 r.

W poprzedniej edycji rankingu zajął 23. pozycję. W tym roku szturmem przebił się do pierwszej dziesiątki, zostawiając za swoimi plecami wielu rynkowych wyjadaczy z dużo większym stażem i doświadczeniem.

Choć na rynku maklerów instytucjonalnych stara gwardia mocno się trzyma i łatwo nie oddaje pola przedstawicielom młodego pokolenia, to przykład Kwietnia pokazuje, że „dla chcącego nic trudnego” i że warto stawiać na nowe nazwiska.

Łukasz Surowiec Ipopema Securities

Łukasz Surowiec Ipopema Securities

Łukasz Surowiec Ipopema Securities

10. miejsce – 29 pkt

Łukasz Surowiec z Ipopemy Securities to kolejna osoba, która na dobre zadomowiła się w pierwszej dziesiątce zestawienia. W ubiegłym roku zajmował ósmą pozycję. Teraz znalazł się dwie lokaty niżej.

W tegorocznym głosowaniu uzbierał 29 pkt. Surowiec od wielu lat związany jest z Ipopemą. Generalnie maklerzy instytucjonalni to osoby, które długie lata potrafią przepracować w jednej firmie, jednak w przypadku Ipopemy przywiązanie do zespołu jest wyjątkowo silne, czego przykładem jest nie tylko Surowiec, ale też choćby Arkadiusz Łabuńko.

Biura maklerskie
Akcjonariusze XTB wstrzymują oddech. Czym zaskoczy spółka?
Biura maklerskie
Wzrosty na GPW są do utrzymania. Słabsze może być II półrocze
Biura maklerskie
Korektę rynkową można uznać już za zakończoną?
Biura maklerskie
Czy maklerzy już na dobre zakotwiczyli w strukturach banków?
Biura maklerskie
Nowe, maklerskie posiłki
Biura maklerskie
Polskim brokerom marzą się kryptowaluty. Doczekają się przyzwolenia od nadzorcy?