Jacek Janiuk | Pomimo dość wymagającego początku rok 2023 okazał się być bardzo dobry dla inwestorów, którzy lokowali swoje oszczędności w polskie akcje i obligacje. Największy krajowy indeks WIG20 nie tylko zapewnił im stopę zwrotu na poziomie 29 proc., ale również bardzo pozytywnie wypadł na tle innych rynków, nie tylko europejskich. Analogicznie sytuacja wyglądała na rynku obligacji, gdzie roczna stopa zwrotu z obligacji dziesięcioletnich przekroczyła 16 proc. Dla BM Alior Banku miniony rok był również dobry. Korzystna sytuacja w branży maklerskiej utrzymuje się tak naprawdę od czasu pandemii Covid-19. W ubiegłym roku nadal obserwowaliśmy wzmożoną aktywność inwestorów indywidualnych, zarówno na rynku krajowym, jak i zagranicznym. Sytuacja podobnie kształtowała się w przypadku forexu i naszego rachunku Alior Trader. Dodatkowo, po bardzo dużych odpływach w 2022 roku, fundusze inwestycyjne odnotowały wysokie saldo napływów w 2023 roku. Również produkty strukturyzowane zanotowały wzrost wolumenu sprzedaży, sięgając ponad 30 proc. rok do roku. Podsumowując, miniony rok można więc uznać za pozytywny zarówno dla całej branży, jak i BM Alior Banku.
Czytaj więcej
Większa aktywność inwestorów indywidualnych i prawdziwe ożywienie na rynku IPO to brokerskie życzenie na 2024 r. O ich spełnienie wcale jednak może nie być tak łatwo.
Radosław Olszewski | Patrząc przez pryzmat zmian indeksów giełdowych, które w 2023 odnotowały duże wzrosty, miniony rok można uznać za udany. Niestety spadek obrotów i brak nowych debiutów na rynku akcji spowodowały, że nie był to rok łatwy w branży maklerskiej. DM BOŚ jest domem maklerskim o dużej dywersyfikacji źródeł przychodu, których kumulacja dała wyjątkowo dobre wyniki. W 2023 roku wdrożyliśmy wiele ważnych projektów technologicznych, głównie w obszarze platform transakcyjnych, co wzbogaciło naszą ofertę produktową oraz usprawniło wewnętrzne i zewnętrzne procesy związane z obsługą klienta. Ubiegły rok był dla nas bardzo udany pod względem zainteresowania klientów ofertą DM BOŚ, co po raz kolejny przełożyło się na liczbę nowo otwartych rachunków. To kontynuacja pozytywnego trendu, który obserwujemy w ostatnich latach. Rośnie baza naszych klientów, co jest szczególnym powodem do zadowolenia. Mniejsze zainteresowanie emitentów pozyskiwaniem kapitału na rynku akcji zastąpiliśmy wyższą aktywnością w obszarze emisji obligacji. Za naszym pośrednictwem zostało przeprowadzonych 20 ofert publicznych, gdzie DM BOŚ pełnił rolę oferującego lub był członkiem konsorcjum. W 2023 roku byliśmy głównym beneficjentem konsolidacji rynku usług maklerskich. Zdecydowana większość klientów DM Banku BPS, który w 2023 roku zakończył działalność, wybrała nas jako swojego nowego partnera w obszarze inwestycji. Mijający rok kończymy w pełni usatysfakcjonowani zarówno wynikami finansowymi, jak i pozostałymi osiągnięciami w obszarze naszej działalności.
Maksymilian Skolik | Jeśli spojrzymy przez pryzmat zmian cen indeksów giełdowych na GPW, to był to oczywiście rok bardzo udany. Nie można jednak zapominać, że wzrosty w 2023 roku poprzedzone były mocnymi spadkami w roku poprzednim, zaś WIG20 jest obecnie na poziomach z października–listopada 2021 roku, czyli szczytu hossy covidowej. Jeśli spojrzeć na wartość obrotów na GPW, liczbę nowych rachunków maklerskich czy debiutów firm, to obraz także nie jest różowy, szczególnie jeśli odniesiemy się do ożywienia z lat 2020–2021. Dla naszego biura był to relatywnie dobry okres. Utrzymaliśmy miejsce lidera w obszarze klienta indywidualnego, wzmocniliśmy naszą pozycję w segmencie instytucjonalnym. Z optymizmem patrzymy na 2024 rok.
Marcin Wlazło | Mamy za sobą bardzo dobry rok. Udział BM Pekao w rynku rośnie, kierunek zmian jest zdecydowanie pozytywny. Ale trzeba podkreślić, że otoczenie dla polskich biur maklerskich, pomimo spektakularnych wzrostów na giełdzie, jest bardzo ciężkie. Drugi rok z rzędu spadają obroty na rynku akcji, coraz większy udział w obrotach mają inwestorzy zagraniczni, którzy działają w ogromnej większości za pośrednictwem brokerów zagranicznych – zdalnych uczestników rynku. Środki inwestowane w Polsce stanowią w ich przypadku zazwyczaj niewielką część całego biznesu i o te pieniądze bardzo trudno jest walczyć krajowym podmiotom. Nie jesteśmy w stanie o nie konkurować ani ofertą produktową, ani kosztową, bo w porównaniu z zagranicznymi brokerami jesteśmy po prostu małymi graczami. Jedynie produkt analityczny oraz jakość obsługi, doświadczenie i znajomość specyfiki krajowego rynku stanowią przewagę, którą próbujemy wykorzystać. To ma istotny wpływ na kondycję krajowej branży maklerskiej – lokalni gracze rywalizują o coraz mniejsze ciastko.