Rynek daje nadzieje maklerom, ale...

Większa aktywność inwestorów indywidualnych i prawdziwe ożywienie na rynku IPO to brokerskie życzenie na 2024 r. O ich spełnienie wcale jednak może nie być tak łatwo.

Publikacja: 07.01.2024 21:00

Jacek Janiuk dyrektor, BM Alior Banku „Wolałbym, aby decyzje inwestorów o powrocie na GPW były rezul

Jacek Janiuk dyrektor, BM Alior Banku „Wolałbym, aby decyzje inwestorów o powrocie na GPW były rezultatem świadomego i przemyślanego wyboru, a nie impulsu czy potrzebą chwili. Właśnie takie podejście daje szanse na zbudowanie trwałej rzeszy inwestorów, która na tym rynku pozostanie na dłużej”.

Foto: Fot. mat. prasowe

Radosław Olszewski prezes, DM BOŚ „Czynniki makroekonomiczne powinny sprzyjać napływowi kapitału, a

Radosław Olszewski prezes, DM BOŚ „Czynniki makroekonomiczne powinny sprzyjać napływowi kapitału, a rosnące wyceny spowodują wzrost atrakcyjności dla nowych emitentów. Liczymy, że ten rok będzie zdecydowanie lepszy i przyniesie wzrost zainteresowania emitentów giełdową formą pozyskiwania kapitału”.

materiały prasowe

Słabsza pierwsza i lepsza druga część roku – takie przewidywania na 2023 r. mieli szefowie biur i domów maklerskich. Patrząc na to, co przyniosła rzeczywistość, można powiedzieć, że oczekiwania te z grubsza się spełniły. Udane drugie półrocze mogłoby sugerować, że optymizm w branży maklerskiej na następne 12 miesięcy będzie dużo większy. Brokerzy nauczeni doświadczeniem wiedzą jednak, że sytuacja wcale nie jest zerojedynkowa i oprócz szans jest też cała masa wyzwań.

Czytaj więcej

Szefowie biur i domów maklerskich i ich opinie o 2023 i 2024 roku.
Grzegorz Zawada dyrektor, BM PKO BP „Nie spodziewamy się wysypu IPO w pierwszych miesiącach tego rok

Grzegorz Zawada dyrektor, BM PKO BP „Nie spodziewamy się wysypu IPO w pierwszych miesiącach tego roku, niemniej zdecydowanie optymistycznie patrzymy na tę część rynku z perspektywy całego roku 2024. Pracujemy nad kilkoma projektami mającymi szansę zrealizować się w 2024 roku”.

Fot. M. Szachowski/mpr

Dywersyfikacja procentuje

Ubiegły rok upłynął przede wszystkim pod znakiem imponujących zwyżek indeksów na GPW. Po wyborach parlamentarnych poprawiło się także postrzeganie naszego rynku wśród inwestorów zagranicznych. To, czego natomiast zabrakło, to większego ożywienia po stronie inwestorów indywidualnych, a także przełomu na rynku IPO, chociaż pod koniec roku pojawiło się światełko w tunelu w postaci udanej oferty grupy Murapol. Mimo tych braków największe biura i domy maklerskie, głównie dzięki coraz szerszej dywersyfikacji działalności, zakończyły rok w dobrych nastrojach.

Marcin Wlazło dyrektor, BM Pekao „Oczekujemy dobrego roku na GPW, z dwucyfrowym wzrostem indeksów, n

Marcin Wlazło dyrektor, BM Pekao „Oczekujemy dobrego roku na GPW, z dwucyfrowym wzrostem indeksów, nawet do 25 proc. Podstawą do tego będą przede wszystkim dobre dane gospodarcze. Przewidujemy też znaczące napływy na giełdę wynikające z rosnących dywidend czy napływów do funduszy inwestycyjnych, szczególnie PPK”.

Fot. mat. prasowe

Brakujące puzzle

Czy w 2024 r. brakujące elementy układanki maklerskiego biznesu się odnajdą? Brokerzy na pewno by sobie tego życzyli, ale też twardo stąpają po ziemi. Aby zobaczyć masowy napływ inwestorów indywidualnych na rynek, potrzebny jest nadal wyraźny ruch wzrostowy, chociaż dla wielu osób on również może być zbyt słabym argumentem. Dobre nastroje rynkowe to także konieczny element do tego, aby rynek IPO faktycznie się przebudził. Maklerzy wskazują natomiast, że jeśli do tego dojdzie, to raczej w drugiej połowie roku. Wyzwania? Jak zawsze regulacje, a do tego nowy system giełdowy WATS.

Maksymilian Skolik dyrektor, BM mBanku „W ostatnich latach ogromny sukces gospodarczy Polski nie zna

Maksymilian Skolik dyrektor, BM mBanku „W ostatnich latach ogromny sukces gospodarczy Polski nie znalazł odzwierciedlenia we wzrostach wycen na GPW. Nadzieje, że tym razem będzie inaczej, są obecnie bardzo wysokie. Ten olbrzymi kredyt zaufania będzie musiał być spłacony – w pewnym momencie rynek powie »sprawdzam«”.

materiały prasowe

Biura maklerskie
XTB znowu zadziwia wynikami. Ponad 300 mln zł zysku w I kwartale
Biura maklerskie
Akcjonariusze XTB wstrzymują oddech. Czym zaskoczy spółka?
Biura maklerskie
Wzrosty na GPW są do utrzymania. Słabsze może być II półrocze
Biura maklerskie
Korektę rynkową można uznać już za zakończoną?
Materiał Promocyjny
Wsparcie dla beneficjentów dotacji unijnych, w tym środków z KPO
Biura maklerskie
Czy maklerzy już na dobre zakotwiczyli w strukturach banków?
Biura maklerskie
Nowe, maklerskie posiłki