Podatek od obligacji: Maklerzy obstają przy swoim

Cześć biur maklerskich będzie pobierała podatek od odsetek i dyskonta notowanych obligacji, a część nie. Nie zmienią tego nawet ostatnie wyjaśnienia MF, które twierdzi, że odstąpienie od poboru daniny jest opcją, a nie obowiązkiem pośredników.

Publikacja: 14.06.2023 21:00

Jacek Janiuk, dyrektor BM Alior Bank

Jacek Janiuk, dyrektor BM Alior Bank

Marcin Wlazło.

Marcin Wlazło.

Fot.mat.pras

Temat podatku od odsetek i dyskonta notowanych obligacji skarbowych i korporacyjnych podzielił branżę maklerską. Pół biedy, gdyby chodziłoby tylko o opinie rynkowe w tym zakresie. Gorzej, że podział ten ma również praktyczny wymiar, który najmocniej odczuwają inwestorzy indywidualni. Część brokerów wprowadziła bowiem już zmiany w zasadach poboru wskazanej daniny i nie zamierza się z tego wycofywać. I to mimo że MF jasno ostatnio powiedziało, że zmiana ta jest jedynie opcją, a nie obowiązkiem brokerów.

Pomieszanie z poplątaniem

Burzę wywołały indywidualne interpretacje podatkowe, o które wystąpili i dostali od Krajowej Informacji Skarbowej brokerzy. To one skłoniły część podmiotów do zmiany zasad poboru podatku od odsetek i dyskonta obligacji. Wcześniej był on automatycznie pobierany od inwestorów i rozliczany w momencie wypłaty kuponu odsetkowego. Po zmianie brokerzy zaprzestali poboru daniny, a obowiązek ten przeszedł na inwestorów, którzy będą musieli się rozliczyć z tego przy okazji składania rocznego zeznania podatkowego.

MF we wczorajszym „Parkiecie” jasno jednak przedstawiło sytuację.

„Płatnik (tak jak i podatnik) nie ma obowiązku zastosowania się do otrzymanej interpretacji indywidualnej. Zastosowanie się do niej jest jego prawem, a nie obowiązkiem. Decyzja w tym zakresie należy zatem finalnie do płatnika (podatnika)” – brzmiało stanowisko resortu. Mówiąc wprost: to brokerzy sami mogą zdecydować, jak podejść do kwestii poboru podatku.

Czytaj więcej

Niepotrzebne zamieszanie z daniną od odsetek z obligacji

Bez kolejnych zmian

Wśród firm, które zdecydowały się na zmiany, jest kilka czołowych firm inwestycyjnych naszego rynku, takich jak chociażby BM Alior Banku, BM Pekao, BM PKO BP czy też BM mBanku (z tego grona wyłamały się m.in. DM BOŚ czy też Noble Securities, zaś w Santander BM trwają wciąż analizy).

Czy nowe wyjaśnienia MF skłonią ich do zmiany podejścia? Wiele wskazuje na to, że nic z tego.

– Na ten moment nie planujemy zmian w tym zakresie – usłyszeliśmy w Alior Banku. BM Pekao stoi na stanowisku, że jednak musi stosować się do indywidualnej wykładni podatkowej.

– Otrzymaliśmy indywidualną interpretację podatkową z urzędu skarbowego, z której jednoznacznie wynika, że bank bezwarunkowo nie pobiera podatku zgodnie z art. 41 ust. 24 ustawy o PIT przy wypłacaniu na rzecz podatników odsetek lub dyskonta od obligacji skarbowych oraz obligacji innych niż skarbowe wyemitowanych po 2018 r. Interpretacja nas obowiązuje i wiąże, podejście jest uspójnione w całym banku. Będziemy starali się ułatwić rozliczenie podatku naszym klientom, przedstawiając im odpowiednie raporty po zakończeniu roku. Niemniej jednak do momentu zmiany ustawy nie widzimy możliwości innego podejścia do tematu – argumentuje Pekao, w którego strukturach działa biuro maklerskie.

Na ten moment tematu powrotu do starych zasad nie ma też w BM PKO BP. Do zamknięcia tego wydania „Parkietu” nie otrzymaliśmy z kolei jeszcze odpowiedzi z grupy mBanku.

W przyszłym roku będzie lepiej

Mówiąc krótko: mleko się rozlało. Zamieszanie, jakie powstało w tym temacie na rynku, i tak jest ogromne. Kolejna zmiana podejścia wśród brokerów mogłaby doprowadzić do jeszcze większej dezorientacji klientów, chociaż ta i tak jest już bardzo duża. Na pocieszenie pozostaje fakt, że od nowego roku cały rynek wróci do starych zasad.

Biura maklerskie
XTB znowu zadziwia wynikami. Ponad 300 mln zł zysku w I kwartale
Biura maklerskie
Akcjonariusze XTB wstrzymują oddech. Czym zaskoczy spółka?
Biura maklerskie
Wzrosty na GPW są do utrzymania. Słabsze może być II półrocze
Biura maklerskie
Korektę rynkową można uznać już za zakończoną?
Materiał Promocyjny
Co czeka zarządców budynków w regulacjach elektromobilności?
Biura maklerskie
Czy maklerzy już na dobre zakotwiczyli w strukturach banków?
Biura maklerskie
Nowe, maklerskie posiłki