- Zakładamy, że z czasem będą się ujawniać kolejne pozytywne efekty wdrażanego obecnie programu optymalizacji kosztowej i digitalizacji. Nowy termin daje nam więcej czasu na przekonanie inwestorów, że nasz bank się szybko rozwija i skutecznie radzi sobie na konkurencyjnym rynku – mówi nam Piotr Czarnecki, prezes Raiffeisen Polbanku.
Więcej czasu na poprawę biznesu
We wtorek Komisja Nadzoru Finansowego dała Raiffeisen Bank International, właścicielowi polskiego banku, dała więcej czasu na przeprowadzenie IPO i wprowadzenie do obrotu na GPW co najmniej 15 proc. akcji Raiffeisen Polbanku. Po nieudanej ofercie z czerwca tego roku Austriacy dostali czas na przeprowadzenie IPO do 15 maja przyszłego roku (inwestorzy oferowali duże dyskonto wobec wartości księgowej, a po takiej cenie RBI sprzedawać akcji nie chciał).
W kwietniu Raiffeisen Polbank, dziesiąty co do wielkości bank w Polsce, podjął decyzję o cyfrowej ewolucji oraz przeprowadzeniu programu optymalizacji w latach 2017-2019. Nadrzędnym celem jest poprawa rentowności i osiągnięcie wskaźnika kosztów do dochodów poniżej poziomu 55 proc. począwszy od 2019 r.
Bank planuje pozostać bankiem środka rynku, koncentrującym się na obsłudze podmiotów z segmentu Małych i Średnich Przedsiębiorstw oraz klientów detalicznych i mikroprzedsiębiorstw. Zamierza również kontynuować współpracę z dużymi firmami i międzynarodowymi korporacjami.
W bankowości detalicznej bank, w odpowiedzi na zmieniające się preferencje klientów i ich zwrot w kierunku rozwiązań samoobsługowych i zdalnych kanałów dystrybucji, planuje inwestować w cyfryzację przy równoczesnej optymalizacji sieci oddziałów, by lepiej przygotować się do dalszego wzrostu. Dlatego zdecydowano o zamknięciu 60-70 oddziałów do 2018 r. i przekształceniu do końca 2019 r. kolejnych maksymalnie 90 oddziałów w placówki efektywne kosztowo, o formacie bardziej sprzyjającym realizacji stawianych przed nimi celów. W celu przeprowadzenia cyfrowej transformacji i zwiększenia satysfakcji klientów bank planuje uruchomienie programu inwestycyjnego o wartości około 100 mln zł w ciągu dwóch kolejnych lat. Poza wspomnianymi powyżej zmianami w sieci oddziałów, zarząd planuje redukcję zatrudnienia o około 850-950 etatów do 2019 r.