Spółdzielnia Systemu Ochrony Zrzeszenia Banku Polskiej Spółdzielczości nie wyraziła zgody na przystąpienie Podkarpackiego Banku Spółdzielczego w Sanoku (PBS) do jej systemu ochrony instytucjonalnej (tzw. IPS). PBS nie ujawnia, co konkretnie stanęło na przeszkodzie (nie zostały spełnione warunki wymagane przez umowę Systemu Ochrony Zrzeszenia BPS).
Będzie ponowny wniosek
To kolejny czynnik mogący wskazywać na nie najlepszą sytuację finansową PBS, który miał problemy z rentownością i wysokim udziałem kredytów niepracujących. O obawach rynku świadczą mocno przecenione obligacje banku, notowane na Catalyst (chodzi o sześć serii wartych łącznie 85 mln zł).
– Bank w okresach kwartalnych przedkłada Komisji Nadzoru Finansowego sprawozdania z realizacji programu postępowania naprawczego, których odpisy przekazywane są równolegle do BPS. Zaznaczamy, że nasz bank dopiero od 19 września 2016 r. realizuje program postępowania naprawczego – mówi Paweł Kołodziejczyk, dyrektor departamentu zgodności PBS.
Zaznacza, że teraz głównym celem banku jest realizacja założeń tego programu, dlatego w późniejszym terminie bank zamierza ponowić wniosek o przyjęcie do systemu ochrony zrzeszenia BPS. – Obecnie sytuacja finansowa i kapitałowa banku pozostaje stabilna – zapewnia Kołodziejczyk. Ostatnie upublicznione wyniki i bilans dotyczą całego 2016 r., raport z wynikami I półrocza 2017 r. zostanie przedstawiony dopiero 29 września.