Latem i jesienią ubiegłego roku KNF za OSII uznała dziesięć banków komercyjnych i dwa zrzeszające spółdzielcze.
Skutek dla banków był taki, że KNF nałożyła nie dodatkowe bufory kapitałowe (muszą je utrzymywać na poziomie jednostkowym i skonsolidowanym). PKO BP i Pekao, jako najwięksi, dostali po 0,75 pkt proc., średniej wielkości banki, takie jak BZ WBK, mBank i ING BSK, po 0,5 pkt proc. Mniejsze instytucje – Millennium, BGŻ BNP Paribas, Getin Noble Bank, Raiffeisen Bank Polska i Handlowy – otrzymały bufor w wysokości 0,25 pkt proc.
– Zgodnie z ustawą o nadzorze makroostrożnościowym nad systemem finansowym i zarządzaniu kryzysowym w systemie finansowym KNF co najmniej raz w roku dokonuje przeglądu adekwatności wskaźnika bufora OSII. Wzmiankowany przegląd wymagał wszczęcia postępowań administracyjnych, których strony (poszczególne banki) zostały odpowiednio powiadomione o tym fakcie. Postępowania są w toku. Należy przypuszczać, że zostaną zakończone odpowiednimi decyzjami administracyjnymi w IV kwartale tego roku – informuje Jacek Barszczewski, rzecznik KNF.
Nadzór w wyniku prowadzonego przeglądu adekwatności wskaźnika bufora OSII może uchylić albo zmienić decyzję uprzednio identyfikującą inną instytucję o znaczeniu systemowym i nakładającą na nią bufor z tego tytułu, więc KNF jest uprawniona do zmiany wysokości bufora. – Decyzje dotyczące takich zmian, o ile będą konieczne, mogą być wydane po zakończeniu postępowań administracyjnych, które obecnie się toczą – informuje Barszczewski. Zaznacza, że ze względu na trwające postępowania nie może przekazać informacji o ewentualnych zmianach wysokości wskaźnika bufora. Przypomina, że decyzja KNF identyfikująca bank jako OSII i nakładająca bufor z tego tytułu jest wykonalna natychmiast.