Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Certyfikaty to skutek wydarzeń z początku grudnia 2016 r., gdy uzgodniono sprzedaż przez UniCredit 32,8 proc. akcji Pekao, wartych 10,8 mld zł, na rzecz PZU i PFR. Włosi przed transakcją mieli nieco ponad 40 proc. akcji Pekao, więc po uzgodnieniu sprzedaży w rękach Włochów pozostał wówczas mniejszościowy pakiet akcji Pekao, na podstawie którego UniCredit wyemitował wtedy trzyletnie certyfikaty zamienne na akcje Pekao o łącznej wartości referencyjnej ok. 500 mln euro. Włosi zrobili to, aby od razu uwolnić cały kapitał ze sprzedaży walorów Pekao i odciąć się od ryzyka zmiany ceny akcji banku. Rozliczenie certyfikatów oznacza zamknięcie przez UniCredit pozycji w akcjonariacie Pekao – podkreśla bank. Od grudnia 2016 r. UniCredit za pomocą certyfikatów był „technicznym" akcjonariuszem Pekao.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Rada Polityki Pieniężnej obniża stopy procentowe, jednak na razie sektor wydaje się zupełnie na te posunięcia niewrażliwy. Sprawdzamy, jak długo potrwa ta „odporność” i jakie są perspektywy rentowności banków w obliczu dalszego luzowania polityki pieniężnej – prognozuje się jeszcze dwie obniżki w tym roku.
Rynek kredytów hipotecznych już odczuwa pozytywne skutki wcześniejszych decyzji w polityce pieniężnej. Kredytobiorcy czekają na więcej.
Regulacje podatkowe dotyczące listów zastawnych mogłyby obniżyć ceny kredytów mieszkaniowych – ocenia środowisko bankowe.
Do 2035 roku cyfrowo biegłe pokolenia Z i alfa będą stanowić znaczącą część klientów, za to „boomersów” będzie ubywać. To stawia banki przed wyzwaniem: jak pogodzić różne oczekiwania tych grup.
Dane za maj potwierdzają odbicie na rynku pożyczek mieszkaniowych mimo wciąż drogiego kredytu. Konsumenci liczą na kontynuację obniżek stóp procentowych.
To nie będzie uderzenie w „złe banki”, to nie będzie windfall tax – zastrzega minister finansów Andrzej Domański. Ale i tak chce wyciągnąć z sektora do 2 mld zł, czyli 5 proc. rocznych zysków.