Z powodu panedmii koronawirusa i jej wpływu na gospodarkę inwestorzy obawiają się o wyniki banków, czego odzwierciedleniem jest aż 40-proc. spadek notowań indeksu WIG-banki w zaledwie miesiąc. Pojawiają się też wątpliwości, czy powinny w tym trudnym roku podzielić się zyskiem.
Nadzór zainterweniuje?
Wprawdzie Komisja Nadzoru Finansowego na początku marca rozesłała bankom indywidualne zalecenia wskazujące na konieczność zachowania odpowiedniej części zysku i potwierdzające możliwość wypłaty pozostałej, ale sytuacja na rynkach finansowych jest nadzwyczajna. Banki mogą stanąć przed koniecznością zawiązania znacznie większych odpisów kredytowych, jeśli ich klienci będą mieć problemy ze spłatą rat, co uderzyłoby w kapitały i zdolność do zwiększania akcji kredytowej. Poza tym z powodu cięcia stóp procentowych rentowność banków w przyszłości będzie mniejsza, a zatem i zdolności odbudowy kapitału. Z drugiej strony prawdopodobnie pojawią się środki łagodzące – zmniejszenie wymogów kapitałowych i być może także podatku bankowego.
Europejski Urząd Nadzoru Bankowego (EUNB) wydał tydzień temu oświadczenie w sprawie działań na rzecz ograniczenia wpływu koronawirusa na sektor bankowy w Unii Europejskiej. Stwierdził m.in., że „banki powinny stosować ostrożne zasady wypłaty dywidend i zasady dotyczące innych płatności, w tym wynagrodzenia zmiennego".
Czy Komisja Nadzoru Finansowego rozważa ograniczenie dywidend? – Urząd KNF na bieżąco monitoruje sytuację na rynku bankowym pod kątem jego stabilnego funkcjonowania. Komisja w razie potrzeby ma możliwość dostosowywania parametrów prowadzonej przez siebie polityki nadzorczej – mówi Jacek Barszczewski, rzecznik KNF.
Zaznacza, że nadzór podtrzymuje zalecenia, które dostały banki. Zwraca uwagę, że istotne jest w tym kontekście planowane przez Ministerstwo Finansów uchylenie rozporządzenia w sprawie stosowania przez banki bufora ryzyka systemowego (uwolni blisko 33 mld zł kapitałów sektora). To ruch zgodny z rekomendacją Komitetu Stabilności Finansowej, który podkreślił, że ważne jest, aby środki uwolnione pochodzące z bufora nie zwiększyły skali zaplanowanych dywidend, ale zostały zatrzymane na kredytowanie gospodarki i pokrycie strat w najbliższych kwartałach.