W uzasadnieniu decyzji KNF wskazała, że obecnie współczynniki kapitałowe banku kształtują się istotnie poniżej wymogów regulacyjnych, a zaprezentowane przez niego w planie naprawy założenia i sposoby na osiągnięcie wymaganego poziomu współczynników kapitałowych nie zostały w ocenie organu nadzoru w wystarczający sposób uprawdopodobnione. Idea Bank podał, że w związku z decyzją KNF jego priorytetem jest przekazanie w najkrótszym możliwym terminie, nie dłuższym niż trzy miesiące, nowego planu naprawy.
Nadzór nie wierzy w poprawę kapitałową
Wprawdzie zdarzało się wcześniej, że KNF wymagała od banków poprawek w planach naprawy i dopiero po nich je aktualizowała, ale to pierwszy raz, gdy nadzór zareagował tak stanowczo w przypadku Idea Banku, który nie tylko walczy od powrót do rentowności, ale i ma bardzo niskie kapitały. Na koniec marca miał tylko 154 mln zł kapitału własnego, łączny współczynnik kapitałowy TCR wynosił 0,76 proc. (aż o 9,74 pkt. proc. poniżej wymaganego limitu), a wskaźnik Tier1 0,06 proc. (o 8,44 pkt. proc. poniżej wymogu). Niedobór kapitałowy wynosi blisko 1 mld zł.
KNF stwierdziła, że nie może ocenić czy spełniona jest przesłanka z prawa bankowego mówiąca, że struktura kapitałowa i finansowania banku jest w pełni dostosowana do struktury organizacyjnej i jego profilu ryzyka. KNF wskazała, że plany banku w zakresie pozyskania kapitałów oraz spełnienia minimalnego wymogu kapitałowego nie zostały należycie uprawdopodobnione. Niedawno akcjonariusze banku zdecydowali o emisji akcji mającej wzmocnić kapitały, ale istnieje ryzyko, że nie uda mu się pozyskać odpowiednio dużej kwoty (przez trzy lata kurs akcji spadł o 90 proc., do 2,35 zł). Wcześniej na panewce spaliły próby pozyskania inwestora strategicznego.
Komisja Nadzoru Finansowego wskazała w uzasadnieniu, że nowy dokument planu naprawy powinien koncentrować się na uprawdopodobnieniu działań istotnie zwiększających bazę kapitałową, zapewniających niezwłoczne odbudowanie współczynników kapitałowych. Podkreśliła także, że nowy plan naprawy, zarówno na poziomie podejmowanych działań restrukturyzacyjnych, zakładanych scenariuszy kryzysowych, jak i prognozowanych wyników finansowych, powinien uwzględniać wpływ panującej pandemii COVID-19.
Pandemia spowodowała, że duży spadek rentowności dotknie cały sektor bankowy, a małe banki szczególnie. Głównym powodem jest obniżka stóp procentowych do niemal zera, uderzająca w przychody, mniejsza sprzedaż produktów bankowych oraz spodziewany duży wzrost odpisów kredytowych. To powoduje, że plany odbudowy rentowności przez Idea Bank, które tuż przed pandemią już przynosiły pozytywne efekty, mogą stać się nierealne.