Podkreśla, że wprowadzenie stawki SARON do trwających umów kredytowych nie będzie wymagało zmieniania ich treści, czyli np. aneksowania. „Kredytobiorcy będą kontynuować spłatę swoich zobowiązań z zastosowaniem SARON-u, przy zachowaniu pozostałych zasad" – wskazuje UKNF, który rusza z kampanią informacyjną w tej sprawie, skierowaną do kredytobiorców.

W Polsce głównie chodzi o frankowiczów. Pod koniec sierpnia czynnych było 415 tys. umów tego typu o wartości bliskiej 95 mld zł (nie mają tzw. klauzuli awaryjnej). Komunikat UKNF wskazuje, że frankowicze nie muszą podpisywać aneksów, a szczegóły dotyczące zamiany stawki LIBOR CHF na SARON mają im przedstawić banki. UKNF chce, aby banki podjęły aktywne działania komunikacyjne skierowane do klientów. Kilka dni temu pisaliśmy, że sektor bankowy przygotowuje się do uruchomienia kampanii informacyjnej, głównie poprzez korespondencję wysyłaną klientom i strony internetowe.

Parę dni temu Komisja Europejska wreszcie wydała rozporządzenie wykonawcze, które przesądza o zastąpieniu wskaźnika LIBOR CHF (przestanie być obliczany z końcem roku) SARON-em. UKNF dodaje, że jest on zalecanym m.in. przez Narodowy Bank Szwajcarii następcą wskaźników LIBOR CHF. Są wpisane na listę wskaźników referencyjnych, prowadzoną przez Europejski Urząd Giełd i Papierów Wartościowych (ESMA), oraz spełniają wszystkie wymogi prawa europejskiego dotyczące jakości opracowywania wskaźnika referencyjnego. MR