REKLAMA
REKLAMA

Nawigacja

Ukraina | Udana powtórka z prywatyzacji

Ukraiński kombinat górniczo-hutniczy Kryworiżstal trafi
do grupy Mittal Steel, światowego lidera w produkcji stali.
Rząd w Kijowie zainkasuje 4,8 mld dolarów.

Przetarg na Kryworiżstal, do którego należy około 20% rynku hutniczego na Ukrainie, był na żywo transmitowany przez ukraińską telewizję. Przystąpił do niego Mittal Steel, francusko--hiszpański koncern Arcelor do spółki ze Związkiem Przemysłowym Donbasu oraz dniepropietrowskie konsorcjum LLC Smart Group. Cena wywoławcza za 93% papierów Kryworiżstalu wynosiła 10,1 mld hrywien, czyli 2 mld USD.

Godzinną licytację wygrał Mittal Steel, który zaproponował ponad dwa razy więcej od minimum - 24,2 mld hrywien, czyli 4,8 mld USD. To największa w historii kwota uzyskana od zagranicznego inwestora ze sprzedaży aktywów na terenie byłego ZSRR i jednocześnie potężny zastrzyk gotówki dla ukraińskiego budżetu. - Suma, którą otrzymamy za Kryworiżstal, jest o 20% wyższa od wszystkich środków, które Ukraina uzyskała od początku procesu prywatyzacyjnego - zaznaczył prezydent Wiktor Juszczenko. Przyglądał się on licytacji razem z premierem Jurijem Jenucharowem i byłą szefową rządu Julią Tymoszenko.

Ukraiński kombinat został sprywatyzowany po raz drugi. W trakcie rządów Leonida Kuczmy przedsiębiorstwo z naruszeniem przepisów zostało sprzedane Związkowi Inwestycyjno-Metalurgicznemu, którego właścicielami są zięć byłego prezydenta Wiktor Pińczuk oraz doniecki oligarcha Rinat Achmetow. Cenę ustalono wówczas na 800 mln USD, czyli prawie połowę mniej od 1,5 mld USD zaproponowanych przez Mittal Steel, którego oferta została unieważniona. Po dojściu do władzy ekipy Juszczenki przetarg anulowano, a Kryworiżstal wrócił do państwa.

Kombinat z Krzywego Rogu (południe Ukrainy) rocznie wytwarza 7 mln ton stali, ponad 6 mln ton wyrobów walcowanych i 8 mln ton surówki. Dzięki zakupowi, kontrolowany przez miliardera Lakshmiego Mittala koncern Mittal Steel, który już teraz jest numerem jeden na świecie, jeśli chodzi o produkcję stali, jeszcze umocni swoją pozycję. W naszym kraju Mittal Steel przejął Polskie Huty Stali, dzięki czemu zdobył wiodącą pozycję na rynku. Starał się też o zakup Huty Częstochowa, ale przegrał z ukraińskim Donbasem.

Dyrektor zarządzający Bear Stearns International Timothy Ash wyliczył, że kwota uzyskana z prywatyzacji Kryworiżstalu stanowi około 6,8% prognozowanego tegorocznego produktu krajowego Ukrainy. Ash ocenił, że zakończenie 16-miesięcznej przepychanki wokół przedsiębiorstwa wyjdzie władzy na dobre. - To znakomita wiadomość dla administracji Juszczenki w trakcie przygotowań do zaplanowanych na marzec 2006 r. wyborów - stwierdził Ash.

Bloomberg, PAP

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA

Wideo komentarz

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA