Nawigacja

Meble | Prezes Julian Nuckowski odchodzi po 9 latach

Po 9 latach z funkcji prezesa Swarzędza zrezygnował Julian Nuckowski. To posunięcie ma pomóc w restrukturyzacji spółki i plasowaniu nowej emisji akcji.

Firma produkująca meble jest w przededniu emisji akcji. Z oferty z prawem poboru chce pozyskać co najmniej 15 mln zł. Akcjonariusze i doradcy stwierdzili, że aby zakończyć plasowanie papierów sukcesem, trzeba wymienić zarząd. Zmiana warty nastąpi w poniedziałek. Biurko Juliana Nuckowskiego zajmie Jarosław Król, który - jak mówi ustępujący prezes - został wytypowany przez obecnych i przyszłych akcjonariuszy (być może Paged).

Upadki dominowały

Dekada, w której prezesem był Julian Nuckowski, była dla Swarzędza okresem wzlotów i upadków. Wydaje się jednak, że upadków było więcej. Spółka praktycznie cały czas prowadziła restrukturyzację, ale wciąż przynosiła straty (kilka lat wyjątku). W grupie pojawiały się nowe firmy i po jakimś czasie znikały z powodu bankructwa lub sprzedaży. Poszczególne przedsiębiorstwa niemal cały czas układały się z wierzycielami.

Emisje dały niewiele

Swarzędz w tym czasie też kilka razy przeprowadzał emisję. Za kadencji J. Nuckowskiego pierwsza miała miejsce w 1997 r. Skierowana była do wierzycieli i inwestorów indywidualnych. Na niewiele się jednak zdała. Spółka po kilku latach znów wpadła w finansowe tarapaty. Ratunkiem miała być emisja obligacji w 2001 r. Nie udała się. Kolejną ofertę przeprowadzono na przełomie 2004 i 2005 r. Większość akcji objęli wierzyciele, którzy je później sprzedawali. Negatywnie wpłynęło to na kurs akcji. Jak się okazało, oferta nie dała zbyt wielu korzyści. Firma nadal cierpi na brak gotówki. Czy zmiana zarządu wreszcie to zmieni?

Marzenie o nadzorze

- Nowy prezes jest młody. Jest specjalistą od zarządzania. Akcjonariusze liczą, że to dobra decyzja - tłumaczy Julian Nuckowski, który prawdopodobnie nie rozstanie się jednak z firmą. - Chciałbym zasiąść w radzie nadzorczej. Jestem także akcjonariuszem spółki i planuję zwiększyć zaangażowanie. Wezmę udział w zbliżającej się ofercie akcji - tłumaczy.

Stary prezes

Ustępujący prezes Julian Nuckowski pracował w Swarzędzu od 1992 r. Był dyrektorem biura sprzedaży, później dyrektorem biura handlowego. W sierpniu 1996 r. został prezesem spółki. Był też od 1997 r. prezesem spółki zależnej Swarzędz Market. Wraz z J. Nuckowskim rezygnację złożył Andrzej Ornat, wiceprezes. W grupie Swarzędza pracował od 1993 r.

Nowy prezes

Jarosław Król (lat 41) stanowisko prezesa obejmie w poniedziałek. Jest absolwentem Fizyki Technicznej i Matematyki Stosowanej na Politechnice Warszawskiej oraz MBA w Międzynarodowej Szkole Zarządzania w Warszawie. Pracował m.in. w TP. Jest wspólnikiem i członkiem zarządu spółki K-Partners, specjalizującej się m.in. w identyfikacji oraz ocenie ryzyka finansowego przedsiębiorstw. Prowadzi też działalność gospodarczą w zakresie doradztwa w zarządzaniu projektami, pod nazwą Providence Partners. Jest także pracownikiem PGNiG, odpowiedzialnym za ocenę ryzyka finansowego. Wiceprezesem Swarzędza będzie nadal Włodzimierz Ehrenhalt, powołany do zarządu w lipcu.


Wideo komentarz