Sezon publikacji raportów finansów za II kwartał przez spółki z krajowego parkietu wciąż trwa, ale sporo z nich już zdążyło się pochwalić swoimi osiągnięciami. Nie zabrakło pozytywnych zaskoczeń.
Wynikowe żniwa dla wybranych
Wyraźnie lepsze od oczekiwanych wyniki zaraportował Benefit Systems, którego zysk netto zwiększył się w II kwartale rok do roku ponadczterokrotnie (wyniósł 129,5 mln zł) i okazał się o ponad 40 proc. lepszy od oczekiwań rynkowych. Wyniki za ostatnie kwartały potwierdzają, że branża usług fitness okres słabości, który zafundowała jej pandemia, ma już dawno za sobą. Mikołaj Stępień, analityk DM BOŚ, wyjaśnia, że do osiągnięcia znakomitych wyników w I połowie 2023 r. przyczyniły się wprowadzane od początku bieżącego roku podwyżki cen oraz dźwignia operacyjna. – Benefit zapowiedział, że II połowa roku powinna być jeszcze lepsza, ponieważ przed nami jest sezonowo silny (pod względem rentowności) III kwartał oraz sezonowo dobry (pod względem sprzedaży nowych kart) IV kwartał. Zarząd spodziewa się marży operacyjnej w przedziale 17–18 proc. na ten rok, co zdecydowanie ma szansę realizacji, biorąc pod uwagę obecne uwarunkowania – uważa Stępień.
Dodaje, że nie należy jednak oczekiwać utrzymania takiej rentowności w kolejnych latach. – Benefit nie planuje obecnie dalszych podwyżek na polskim rynku, który odpowiada za większość jego przychodów. Może pojawić się presja kosztów ze strony partnerów, oczekujących wyższych stawek za wejścia, podwyżki czynszów od następnego roku czy wzrost wynagrodzeń. Nie bez znaczenia pozostaje również konkurencja Benefitu. Jednak nawet jeśli marże w 2024 r. będą niższe niż w obecnym roku, nadal powinny być wysoce satysfakcjonujące na tle historycznych osiągnięć spółki – podkreśla analityk.
Poprawą wyników w II kwartale większą, niż zakładali analitycy, zaskoczył Rainbow Tours. W miejscu strat sprzed roku na poziomie wyniku netto pojawiło się prawie 37 mln zł jednostkowego zysku netto. Touroperator jest beneficjentem odradzającej się branży turystycznej.