– Wydaje się, że dziś nie dysponujemy danymi pozwalającymi odpowiedzieć na pytania o konsolidację z udziałem największych graczy – powiedział Witold Drożdż, członek zarządu Orange Polska, proszony o komentarz do wypowiedzi Stephana Richarda.
Dopóki gra muzyka
Firma doradcza Bain uważa, że telekomy powinny odpowiedzieć sobie na pytanie, czy chcą uczestniczyć w fali konsolidacji, dopóki na tym rynku „gra muzyka". Szacuje, że w 2021 r. fuzje i przejęcia z udziałem operatorów telekomunikacyjnych osiągnęły wartość 203 mld USD, o 48 proc. wyższą niż rok wcześniej, gdy transakcje wyhamowała pandemia Covid-19. Była to w tym sektorze kwota najwyższa od trzech lat. Dominowały transakcje stymulowane przez chęć wzrostu skali biznesu na lokalnych rynkach lub sprzedaży infrastruktury telekomunikacyjnej.
Jak zauważa doradcza firma, inicjatorami transakcji byli w większości inwestorzy prywatni, a nie same telekomy. Składali dużo atrakcyjniejsze oferty, niż to wynikało z wycen operatorów na rynkach giełdowych. Mimo to więcej firm decydowało się na utworzenie joint venture, które pozwalały im zachować kontrolę nad aktywami i niezależność biznesu z jednej strony, a z drugiej – obniżyć koszty działalności.
Najwięcej inwestorzy płacili za wieże komórkowe i światłowody. Jak tłumaczą specjaliści z Bain, starali się wziąć udział w tej imprezie, dopóki gra muzyka. A muzyka grać będzie tak długo, aż koszty finansowania przekroczą potencjalne zyski. W 2021 r. mnożniki przyjmowane przy wycenach sieci telekomów dochodziły do 18, podczas gdy rok wcześniej średnio wynosiły 14.
Dla inwestorów infrastruktura to źródło rosnących przychodów. Dla telekomów sprzedających ją – sposób, by odciążyć bilans i poprawić odbiór w oczach agencji ratingowych, który pogorszył się, gdy firmy mocno inwestowały w rozbudowę zasięgu sieci.
Inwestorzy prywatni wydali na akcje telekomów 79 mld USD, dwa razy tyle, ile w 2020 roku – szacuje Bain. Jako przykład podają operacje z udziałem inwestorów znanych w Polsce. Xavier Niel, założycieli Iliadu (przejął Playa), w ub.r. zaoferował 3,1 mld euro, aby zdjąć grupę z giełdy. Fundusze private equity Apax i Warburg Pincus odkupiły T-Mobile Holandia od Deutsche Telekom za 5,1 mld euro, a grupa KKR ogłosiła ofertę przejęcia włoskiego TIM-u za 10,8 mld euro.