Rok 2022 r. będzie kluczowy dla pionierów realizujących pierwsze projekty na Bałtyku. Na polskich obszarach morskich wydano dotąd dziesięć pozwoleń lokalizacyjnych dla morskich farm wiatrowych (pozwolenia na wznoszenie i wykorzystywanie sztucznych wysp, konstrukcji i urządzeń dla morskich farm wiatrowych, w skrócie – PSZW). Zostały one wydane jeszcze w poprzednim dziesięcioleciu. To projekty w ramach tzw. pierwszego rzutu. Rozwijają je Polska Grupa Energetyczna (PGE) razem z duńskim Orstedem, Polenergia we współpracy z norweskim Equinorem, PKN Orlen razem z kanadyjskim Northland Power oraz samodzielnie RWE i Ocean Winds.
Czas przetargów
PGE poprzez spółkę PGE Baltica realizuje obecnie trzy projekty morskich farm wiatrowych (MFW), którymi są Baltica 1, Baltica 2 i Baltica 3. Najbardziej zaawansowane są projekty spółki Baltica, realizowane w dwóch etapach Baltica 2 i Baltica 3 wspólnie z Orstedem o łącznej mocy 2,5 GW. Pierwszy z wymienionych projektów o mocy ok. 900 MW jest na mniej zaawansowanym etapie i jest obecnie realizowany samodzielnie przez PGE. Do tej pory uruchomione zostały największe przetargi dla głównych komponentów MFW Baltica, w tym dla morskich turbin wiatrowych. W minionym roku PGE uruchomiło badania geotechniczne oraz rozpoczęto przetargi na dostawcę generatorów turbin wiatrowych, stanowiących najbardziej kapitałochłonną część inwestycji. W 2022 r. spółka planuje wyłonienie wykonawcy projektu budowlanego, odpowiedzialnego za pozyskanie pozwoleń na budowę projektu Baltica. PGE i Orsted spodziewają się w tym roku także pozyskania decyzji środowiskowej na część związaną z infrastrukturą przyłączeniową. Spółka rozpoczęła także prace nad pozyskaniem pozwoleń budowlanych. – W ramach projektu MFW Baltica spodziewamy się decyzji środowiskowej dla części przesyłowej oraz rozpoczęcia prac nad pozyskiwaniem pozwoleń na budowę, które będą ostatnimi wymaganymi polskim prawem pozwoleniami prowadzącymi do podjęcia finalnej decyzji inwestycyjnej przez partnerów morskiej farmy wiatrowej Baltica – wyjaśnia koncern. Ta jest spodziewana w 2023 r. Duński partner PGE podkreśla, że 2022 r. kontynuowane będą rozmowy z dostawcami komponentów dla obu etapów farmy, a także trwają prace nad kwestiami związanymi z modelem finansowym projektu.
Czas na zakupy
PKN Orlen rozwija własny projekt offshore Baltic Power we współpracy z kanadyjskim Northland Power. Ubiegły rok spółka zakończyła warsztatami dla firm zainteresowanych współpracą w ramach łańcucha dostaw dla projektu. Za kilka miesięcy mają zostać wyłonieni dostawcy projektu Baltic Power. Koncern chce w tym czasie rozpocząć kontraktację głównych dostawców projektu. W ciągu najbliższego półrocza mają zostać wyłonione firmy odpowiedzialne za realizację projektu. Spółka Baltic Power wygrała przetarg na dzierżawę terenu w porcie w Łebie przeznaczonego do obsługi morskiej farmy wiatrowej. W tym miejscu zlokalizowany zostanie port serwisowy do obsługi inwestycji, której budowa planowana jest na lata 2024–2026. Spółka w tym roku będzie poszukiwać dostawcy na 70 takich instalacji. Dialog z dostawcami i zakończenie postępowań zakupowych planowane jest na koniec 2022 r. – Ten rok będzie dla Baltic Power przebiegał w szczególności pod kątem kontraktacji głównych wykonawców inwestycji. W ciągu nadchodzących miesięcy wyłonimy firmy odpowiedzialne za jej realizację, a te rozpoczną kontraktację m.in. polskich dostawców – informuje Jarosław Broda, prezes Baltic Power.
Norwegowie planują rozwój krajowego łańcucha dostaw
Najbardziej zaawansowane w realizacji są projekty Polenergii i Equinora. MFW Bałtyk II i MFW Bałtyk III to projekty o łącznej mocy 1440 MW. W 2022 r. spółki planują rozstrzygnięcie przetargów na dostawy kluczowych komponentów. Harmonogram zakłada m.in. wybór dostawcy turbin, dostawcy infrastruktury systemu elektrycznego czy kabli. Jednocześnie ten rok to również czas kontynuacji prac koncepcyjnych. – Przeprowadzimy analizy geotechniczne w części morskiej i lądowej farm wiatrowych, które pozwolą na wybór najlepszych rozwiązań projektowych – wyjaśnia norweski partner Polenergii. Firma rozważa także znaczący udział polskich firm w budowie projektu. – W oparciu o nasze doświadczenia z innych rynków dostrzegamy, że zapewnienie efektu skali dla?najważniejszych produktów?światowych liderów?offshore obecnych w Polsce zwiększa szanse na utworzenie w naszym kraju fabryk komponentów. Taki scenariusz pozwoliłby polskim firmom zyskać kompetencje?umożliwiające udział w łańcuchu dostaw także na rynkach zagranicznych – podkreśla koncern. Spółki pracują także nad trzecim projektem – MFW Bałtyk I o mocy 1560 MW, który jest na wstępnym etapie. – W maju planujemy zakończyć kompleksowy przedinwestycyjny program badań środowiskowych. Inwestycja ma już umowę przyłączeniową z PSE. Przeprowadzamy kolejne działania przygotowujące projekt do realizacji – zapewnia Equnior.