Spadki na giełdzie w okresie kwiecień–koniec czerwca i brak wyraźnego trendu dały się we znaki zarządzającym portfelami bogatszych klientów. Większość strategii akcyjnych asset management przyniosła w tym czasie straty. Średnia stopa zwrotu wyniosła -1,6 proc., mniej niż spadek indeksu WIG20 (0,5 proc.), ale lepiej niż straty wypracowane przez TFI w wypadku funduszy akcji (dla nich średnia kwartalna stopa zwrotu to -2,3 proc.).
[srodtytul]Specjalizacja popłaca[/srodtytul]
Wśród kilkunastu portfeli agresywnych dostępnych na rynku najlepsze wyniki przypadają na Trigon Energetyka Plus, dedykowany osobom, które uczestniczyły w ofercie publicznej Tauronu Polskiej Energii (Dom Maklerski?Trigon obsługiwał proces przyznawania akcji pracowniczych). W II kwartale zarządzający wypracowali zysk rzędu 6,7 proc., lokując środki nie tylko w akcje energetycznej spółki (które zyskały ok. 5 proc.), ale również w inne papiery. Wyraźnie lepiej niż rynek zachowywał się portfel akcji DM?IDMSA?(wzrost aktywów o 6,3 proc.)
Dodatnimi rezultatami pochwalić się może także DM?BDM. – Rynek szedł mocno w bok, nie robiliśmy nerwowych ruchów, które tworzą niepotrzebne koszty transakcyjne, tym bardziej że nie było wyraźnego sygnału do wyjścia z akcji – tłumaczy Cezary Cerowski, dyrektor wydziału zarządzania portfelami BDM?DM. – Nasze nastawienie jest pozytywne, wierzymy, że druga połowa roku będzie dużo lepsza niż pierwsza – dodaje.
[srodtytul]Zwyżki na rynku obligacji[/srodtytul]