Źródło: Deutsche Bank Research, Konzept, „How 5G will change your life".
Powyższa grafika przedstawia zmianę produktywności pracy w rozwiniętych gospodarkach (w proc., górny wykres) oraz postęp w nasyceniu telekomunikacyjnym społeczeństwa, reprezentowany jako globalny rynek smartfonów, będący przybliżeniem sprzedaży (w mld sztuk, wykres dolny).
– Mimo, że korelacja nie musi oznaczać przyczynowości, wykres ten ma interesującą interpretację: technologia obecnie osiągnęła punkt, w którym nieograniczona informacja połączona z zerowym kosztem jej przesyłania powoduje, że natychmiastowa komunikacja, taka jak e-mail czy też SMS, stała się zbyt szybka, zbyt łatwa i zbyt dekoncentrująca – wprowadza do tematu Arkadiusz Krześniak, główny ekonomista Deutsche Bank Polska.
I kontynuuje: – Niektóre badania pokazują, że gospodarka amerykańska może tracić rocznie bilion USD na skutek nadmiaru informacji i jej rozpraszającego działania. Informacja zwiększa produktywność w pewnych aspektach, ale jej nadmiar (w postaci np. pełnych skrzynek mailowych w korporacjach, spamu w e-mailach i na telefonach, albo niefiltrowanej informacji na portalach informacyjnych, czy też w mediach społecznościowych) ma zasadniczo negatywny wpływ na produktywność pracy.