Sezon publikacji raportów wynikowych na warszawskiej giełdzie w pełni. Większość spółek dopiero się pochwali swoimi osiągnięciami za ostatni kwartał 2019 r. Pod lupę wzięliśmy te, które już to zrobiły i jednocześnie pozytywnie zaskoczyły rynek.
Banki mogą dalej zaskakiwać
Z dobrej strony zdążyły się już pokazać banki. Trzeba jednak zauważyć, że oczekiwania nie były zbyt duże, bo rynek liczył się z negatywnym wpływem odpisów związanych z kredytami frankowymi oraz rezerwami na zwrot części prowizji od pożyczek konsumenckich. – Największym zaskoczeniem był wynik PKO BP, który pomimo wysokich rezerw zdołał pobić konsensus. Podobnie było z Bankiem Handlowym, tutaj zaskoczenie było jednak mniejsze – zauważa Marcin Materna, dyrektor działu analiz Millennium DM. Jego zdaniem w tym roku wyniki banków będą zależały głównie od spraw regulacyjno-prawnych i poziomów rezerw (w mniejszym stopniu). – Nie spodziewam się zaskoczenia, jeśli chodzi o wyniki odsetkowy i prowizyjny, jeśli już, to pozytywnego – przy niskiej dynamice wolumenów kredytów i wysokiej depozytów banki starają się poprawić marżę odsetkową kosztem deponentów. Pozwoliłoby to im zrekompensować niekorzystne otoczenie regulacyjne i zwiększające się obciążenia. Rezerwy także mogą być czynnikiem, ale biorąc pod uwagę dobrą sytuację konsumenta oraz niechęć firm do zaciągania kredytów w ostatnich latach, czynnik ten może się okazać na koniec mniej ważny, niż wydawało się jeszcze kilka miesięcy temu – ocenia dyrektor działu analiz Millennium DM.
Wyzwania na horyzoncie
Solidne wyniki pokazała PGE, ale okazały się one niewystarczające, by przekonać rynek do kupowania akcji energetycznej spółki. Od dłuższego czasu jej notowania systematycznie zniżkują, osiągając kolejne historyczne minima. Inwestorzy obawiają się negatywnego wpływu na spółkę krajowej polityki i niepewnych perspektyw rozwoju całej branży w kolejnych latach.
– Obecnie kluczowy wpływ na postrzeganie koncernu ma polityka i kryteria ESG (ekspozycja na węgiel). Spółka po ostatnich deklaracjach przedstawicieli Ministerstwa Aktywów Państwowych w kwestii dywidend już chyba na dobre wypadła z orbity zainteresowania inwestorów – wskazuje Kamil Kliszcz, analityk Biura Maklerskiego mBanku. Dodatkowo niepewność zwiększają zapowiedzi dalszej konsolidacji branży energetycznej. Istotnym czynnikiem wpływającym na notowania może być też dalsze zachowanie się cen CO2. W dłuższym terminie wyzwaniem będą malejące zyski z energetyki węglowej i konieczność rozwoju odnawialnych źródeł.
Mimo udanej końcówki roku wynikowe perspektywy PGNiG nie rysują się w jasnych barwach. Odnośnie do tegorocznych perspektyw spółki analitycy pozostają ostrożni.