To, co dzieje się na GPW od połowy marca, można śmiało nazwać „mini hossą". Od dołka sprzed trzech miesięcy WIG oddalił się już o blisko 45 proc., więc umowną granicę rynku byka przekroczył dwa razy. W poniedziałkowe popołudnie indeks wyznaczył nowy lokalny szczyt 51 704 pkt, dając sygnał do kontynuacji ruchu. Kto najbardziej, a kto najmniej korzysta na tej nadspodziewanie dobrej koniunkturze.
Indeksowi liderzy
Jeśli chodzi o indeksy, to wśród tych głównych najwięcej od marcowego dołka zyskał WIG20. Jego wynik to 47,5 proc. Za nim plasuje się sWIG80 ze stopą zwrotu 45 proc., a od stawki wciąż odstaje nieco mWIG40, który zyskał 35 proc. Patrząc jednak na zyski od początku roku, królem jest wskaźnik maluchów. Jako jedyny z trójki jest od początku roku na plusie i to o 8,6 proc.
W gronie indeksów branżowych największa hossa objęła producentów gier. WIG.GAMES od marcowego dołka podwoił wartość, a od początku roku zyskał aż 58,1 proc., co jest także najlepszym wynikiem wśród wszystkich sektorów. Drugie i trzecie miejsce, z wynikami podchodzącymi pod 100 proc. od marcowego dołka, zajmują WIG-odzież i WIG-chemia. Na drugim biegunie są WIG-banki i WIG-Ukraina, które zyskały odpowiednio 21,8 proc. oraz 26,4 proc. Patrząc całościowo – średnia stopa zwrotu od marcowego dna wynosi dla indeksów branżowych 60,3 proc. Średnia tegoroczna natomiast jest ujemna: -0,7 proc. Najdalej do poziomów z początku roku mają banki, farmacja i branża odzieżowa. Mimo solidnych, trzymiesięcznych stóp zwrotu wciąż jest sporo do odrobienia.
Mocne wyniki
Przyglądając się spółkom, warto zwrócić uwagę, że aż 51 firm zyskało od marcowego dołka co najmniej 100 proc. Rekordziści, analizowani Biomed-Lublin i Mercator, mają wyniki przekraczające 400 proc. W gronie tych najsilniejszych są też jednak takie tuzy, jak CCC, PGE i JSW. Na drugim biegunie są raczej mniej płynne podmioty, które od marcowych dołków oddaliły się o niecałe 10 proc. Oprócz analizowanej trójki (J.W. Construction, Boryszew, Comp) są to m.in. Żywiec, MW Trade czy Seco Group. Średni wynik dla analizowanych spółek z szerokiego rynku (pominęliśmy tylko spółki, które na początku 2020 r. miały wycenę groszową) wynosi +67 proc. Jeśli chodzi o zysk od początku roku, to średnio wynosi on 6,4 proc. Najwyższe tegoroczne stopy mają Biomed-Lublin, Mercator, Boombit, Setanta i XTB, a najniższe Efekt, Provident, Mabion, Elektrobudowa i Interma Trade.