Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Aktualizacja: 29.09.2020 13:20 Publikacja: 29.09.2020 13:20
W I półroczu grupa OT Logistics zanotowała spadek przychodów o 16,8 proc. i wzrost czystej straty o 257,4 proc. To m.in. następstwo spadającej wartości sprzedaży w każdym z czterech podstawowych biznesów. Chodzi zwłaszcza o systematycznie pogarszającą się sytuację w zależnej firmie STK, która radykalnie obniżyła skalę świadczonych usług kolejowych i spedycji kolejowej. Dość stabilnie było za to w spedycji morskiej, będącej kluczowym przedmiotem działalności zależnej firmy C.Hartwig Gdynia. Zdecydowanie najmniejsze spadki w grupie nastąpiły w usługach portowych. TRF
Foto: GG Parkiet
Zarząd PKP Cargo uważa, że do pogorszenia kondycji finansowej grupy w decydującym stopniu przyczyniła się pandemia koronawirusa i będące jej następstwem spowolnienie gospodarcze. Nie pomagała też prowadzona w UE polityka klimatyczna, która ogranicza popyt na przewozy najważniejszych dla spółki towarów. Widoczny jest zwłaszcza wieloletni trend spadkowy w krajowym wydobyciu i konsumpcji węgla kamiennego. Na razie nie widać też impulsów do zmiany sytuacji w przewozach rud żelaza i stali. TRF
Foto: GG Parkiet
Trans Polonia zanotowała w I półroczu kilkuprocentowy spadek przychodów, do czego przyczyniła się zwłaszcza zniżka wpływów uzyskiwanych z przewozu paliw. Mimo to poprawiła zyski. Wyższa rentowność była w dużej mierze konsekwencją usprawnienia zarządzania transportem własnym w biznesie chemii, asfaltów i produktów spożywczych przy jednoczesnym utrzymującym się na wysokim poziomie kursie euro i niskiej cenie paliw. Poprawiły się też wskaźniki dotyczące należności i zobowiązań. Ponadto Trans Polonia nie doświadczyła istotnych problemów ze ściągalnością należności. TRF
Foto: GG Parkiet
Branża transportowa na każdym rynku jest mocno uzależniona od ogólnej koniunktury gospodarczej. W tej sytuacji trudno się dziwić, że pandemia koronawirusa, która doprowadziła w wielu krajach do czasowego zamrożenia aktywności biznesowej miała również negatywny wpływ na przewozy. Tak było i jest m.in. w Polsce.
Z danych GUS wynika, że transport ładunków spadał w każdym miesiącu 2020 r., licząc je w ujęciu rok do roku pod względem masy przewiezionych towarów. Szczególnie źle było i jest w biznesie kolejowym. Spadki odnotowywane są tam od grudnia 2018 r. Od marca tego roku maleją przewozy drogowe, a od lipca transport morski. W samym sierpniu towarowe przewozy kolejowe spadły o 3,5 proc., drogowe o 12,9 proc., a morskie 7,1 proc.
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Trwająca hossa winduje majątki najbogatszych. Na warszawskiej giełdzie mamy już prawie 20 miliarderów, na czele z Tomaszem Biernackim. Imponujące pakiety mają też akcjonariusze LPP, Cyfrowego Polsatu, CCC, XTB i CD Projektu.
Warunków przyspieszenia transformacji technologicznej nad Wisłą jest wiele. Potrzebne są inwestycje w pracowników, w tym ich szkolenia, ale też dbałość o zdrowie. Nieodzowne są też ułatwienia natury prawnej i jak zawsze – finansowanie.
Na palcach jednej ręki można policzyć tych, którzy zapowiadali tak dobre zachowanie polskiego rynku akcji w tym roku. Tymczasem II kwartał ledwie się rozpoczął, a stopy zwrotu głównych indeksów coraz bardziej zbliżają się do 30 proc.
Średnie spółki przyciągają uwagę nie tyko krajowych inwestorów. W tym segmencie hossa w 2025 roku rozkręciła się na dobre za sprawą napływów kapitału z zagranicy na krajowy parkiet oraz wzrostu aktywności lokalnych graczy.
Kiedyś USA sprzedawały światu globalizację jak coca-colę: masowo i z przekonaniem. Dziś wolny handel przestaje istnieć, a Biały Dom stawia na cła w nadziei na powrót American Dream. Jak do tego doszło i co nam to mówi o przyszłości świata?
Na początku kwietnia obie marki technologiczne otworzyły w Warszawie swój pierwszy w Polsce i drugi w Europie showroom. Lenovo jest liderem rynku komputerów PC w Polsce. Motorola jest tu jednym z liderów rynku smartfonów.
Inwestorzy zastanawiają się, czy prezydent Stanów Zjednoczonych rzeczywiście wyrzuci prezesa banku centralnego, czy tylko straszy rynki, by wywołać określone skutki. Jak na razie zyskuje na tym większość walut świata, bitcoin oraz bijące rekordy cenowe złoto.
Rynkowy guru prowadzący popularny program „Mad Money” w telewizji CNBC stał się bohaterem licznych memów wyśmiewających jego zdolności prognostyczne. Zdarzało mu się bowiem spektakularnie mylić tuż przed wstrząsami rynkowymi.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas