Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Sporo spółek łączy nawet buy-backi z wypłatą dywidend. Rok 2020, gdy pojawiły się trudności gospodarcze i niepewność związane z pandemią, przyniósł spadek skupów. Spółki z S&P 500 w 2020 r. wydały na buy-backi 520 mld USD, mniej o 29 proc. niż w 2019 r. Dodatkowo firmy te wypłaciły 483 mld USD w dywidendach. Ale teraz, gdy amerykańska gospodarka mocno odbiła i zmalały obawy firm o płynność, aktywność nabywania własnych akcji znów rośnie. Teraz wielki buy-back, wart 90 mld USD, zapowiedział Apple, Alphabet przeznaczy na ten cel 50 mld USD. Mniejsze programy ogłaszali ostatnio także m.in. Citigroup czy BP. Z analizy Bank of America wynika, że utrzymanie obecnego tempa ogłaszania skupów akcji w USA może oznaczać, że spółki z S&P 500 skupiłyby w tym roku walory za około 800 mld USD, co byłoby bliskie rekordu z 2018 r. Podobne zjawiska obserwowane są w Europie, gdzie perspektywy gospodarcze również się poprawiają. Societe Generale szacuje, że europejskie firmy przeznaczą około 180 mld USD na skupy własnych walorów. To o jedną czwartą więcej, niż średnio wydawały na ten cel w ostatnich pięciu latach poprzedzających pandemię. Zdaniem ekspertów Morgana Stanleya wprawdzie skupy nabiorą tempa na Starym Kontynencie, ale raczej kosztem dywidend. W czasie pandemii spółki ze Stoxx Europe 50 mocno ograniczyły skupy, szczególnie w okresie maj–sierpień, ale od września powoli ich aktywność rosła i w marcu tego roku była na poziomie około 75 proc. sprzed roku. Indeks europejskich spółek, które skupowały akcje, przyniósł wyższą 12-miesięczną stopę zwrotu niż tych, które wypłacały dywidendy. MR
Zyskaj pełen dostęp do analiz, raportów i komentarzy na Parkiet.com
Do końca lat 20 w Polsce pojawią się wielkoskalowe magazyny energii w liczbie, która będzie miała już odzwierciedlenie i wpływ na system energetycznych. Dzięki pomocy publicznej dla tej technologii w postaci wygranych aukcji rynku mocy pojawi się co najmniej 4,5 GW mocy.
Globalny rynek kosmiczny mocno rośnie. Przykłady Creotechu, Scanwaya, Vigo czy SatRev pokazują, że firmy znad Wisły z powodzeniem mogą realizować duże i trudne projekty. Mimo iż otoczenie rynkowe dla tej branży w Polsce nadal pozostawia wiele do życzenia.
90-dniowy rozejm w wojnach celnych miał przynieść 90 umów gospodarczych z innymi krajami. Jak na razie zostały podpisane dopiero trzy, a przedstawieciele administracji Trumpa liczą na zawarcie kilkunastu. Proces negocjowania ceł okazał się trudniejszy niż myślano.
Pomimo dużej zmienności pierwsze sześć miesięcy roku przyniosło solidne zwyżki na wielu giełdach świata. Kolejne dwa kwartały nie zapowiadają się więc źle.
Pierwsza połowa 2025 roku pozytywnie zaskoczyła inwestorów handlujących na warszawskiej giełdzie. Nie brakowało spółek, których akcje przyniosły ponadprzeciętnie wysokie zyski.
Mimo kontynuacji trendu wzrostowego na warszawskiej giełdzie nie brakuje spółek, których notowania obrały przeciwny kierunek, przynosząc posiadaczom ich akcji w bieżącym roku niemałe straty.