#WykresDnia: Złoto na szczytach

Złoto znalazło się na najwyższym poziomie od ponad czterech miesięcy w związku z rentownością obligacji i osłabieniem dolara. Inwestorzy lekceważą obawy związane ze zmniejszeniem QE przez Fed.

Publikacja: 21.05.2021 09:40

#WykresDnia: Złoto na szczytach

Foto: Adobestock

Foto: parkiet.com

Złoto osiągnęło trzeci z rzędu tygodniowy wzrost, gdy dolar się osłabił, rentowności obligacji skarbowych wahały się, a inwestorzy rozważali oznaki inflacji i ożywienia gospodarczego. Przeważnie zlekceważyli obawy dotyczące środowego protokołu Rezerwy Federalnej, który pokazał, że niektórzy decydenci są otwarci na rozmowę o ograniczaniu zakupów obligacji, skupiając się zamiast tego na akomodacyjnym stanowisku amerykańskiego banku centralnego. W międzyczasie liczba wniosków o stanowe ubezpieczenie od bezrobocia w USA spadła w zeszłym tygodniu do niedawnego minimum pandemicznego, sygnalizując stałą poprawę na rynku pracy w miarę zniesienia pozostałych ograniczeń biznesowych.

Kurs kruszcu jest bliski najwyższego poziomu od ponad czterech miesięcy w obliczu rosnących oczekiwań inflacyjnych i obaw związanych z odrodzeniem się przypadków koronawirusa w niektórych krajach. Notowania funduszy giełdowych zabezpieczonych metalem szlachetnym powróciły do ??trendu wzrostowego.

- Dalsze bodźce są dostrzegane w różnych krajach i to, w świadomości wielu osób, doprowadzi do wzrostu inflacji - powiedział Brian Lan, dyrektor zarządzający singapurskiego dealera GoldSilver Central Pte. Dodał, że złoto jest jednym z aktywów, których będą szukać inwestorzy, jeśli spodziewają się inflacji, zwłaszcza w warunkach niskich stóp procentowych.

Notowania spot spadły o 0,2  proc. do 1872,69 USD za uncję w Singapurze. Ceny wzrosły w środę do 1890,13 USD, najwyższego poziomu od 8 stycznia, a w tym tygodniu wzrosły o 1,6 proc. Srebro i pallad spadły, a platyna wzrosła. Indeks Bloomberg Dollar Spot Index był stabilny po spadku o 0,4  proc. w czwartek. Złoto mogło być również wspierane przez ekstremalną zmienność kryptowalut w tym tygodniu.

- Złoto odzyskało swój status bezpiecznej przystani od czasu uderzenia Covid-19, a kryptowaluty, takie jak Bitcoin i Ethereum, były reklamowane jako cyfrowe aktywa „bezpiecznej przystani"- powiedział Lan. - Dobrze im szło, ale niedawny spadek cen wstrząsnął wieloma. Kapitał przepływa tam, gdzie inwestorzy mogą uzyskać wyższe zwroty, a w tej chwili złoto również korzysta na krachu kryptowalut.

Technicznie rzecz biorąc, międzynarodowy handel złotem podlega marginalnym odchyleniom bocznym, mówi doradca inwestycyjny CapitalVia. Nie był w stanie utrzymać się powyżej 1880 USD, podczas gdy w Indiach złoto MCX ma wsparcie na poziomie około 48,300 rupii.

Azjatyckie rynki akcji rosły dziś po odbiciu na giełdach amerykańskich po dobrych danych o zatrudnieniu w USA. Dane opublikowane w czwartek pokazały, że liczba Amerykanów składających nowe wnioski o zasiłek dla bezrobotnych spadła w zeszłym tygodniu poniżej 500 000.

- Na cenę wpływają również obawy dotyczące popytu konsumpcyjnego w związku z zaostrzaniem ograniczeń związanych z wirusami. Również wpływ na cenę złota ma poprawa sytuacj pandemicznej w USA i Europie, co doprowadziło do złagodzenia ograniczeń. Złoto gwałtownie wzrosło w ciągu ostatnich kilku dni, jednak przy braku jakiegokolwiek nowego pozytywnego sygnału z minut FOMC prawdopodobnie nastąpi realizacja zysków - pisze Kotak Securities.

Inwestorów przyciągały również fundusze giełdowe zabezpieczone złotem. Zasoby SPDR Gold Trust, największego na świecie funduszu giełdowego opartego na złocie, wzrosły w czwartek o 0,6  proc. do 1 037,09 ton z 1 031,27 ton w środę.

Analizy rynkowe
Giełdowe rekiny są coraz grubsze. Założyciel Dino odskoczył całej reszcie
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
Analizy rynkowe
Polski rynek wciąż zyskuje bez euforii wśród inwestorów
Analizy rynkowe
Lokomotywy z indeksu mWIG40 dały zarobić
Analizy rynkowe
Ewolucja protekcjonizmu od Obamy do Trumpa 2.0
Materiał Promocyjny
Lenovo i Motorola dalej rosną na polskim rynku
Analizy rynkowe
Czy Trump chce wyrzucić Powella, czy tylko gra na osłabienie dolara?
Analizy rynkowe
Czy należy robić odwrotnie niż radzi Jim Cramer?