Ubiegłe 12 miesięcy przypadło na okres rewelacyjnej koniunktury na rynkach akcji, stąd stopy zwrotu niemal wszystkich strategii asset management, tj. portfeli inwestycyjnych dla zamożnych klientów banków, domów maklerskich czy towarzystw funduszy inwestycyjnych, były dodatnie. Najbardziej ryzykowne portfele przyniosły dwucyfrowe stopy zwrotu, przekraczające w kilku przypadkach nawet 50 proc. Słabiej w tym okresie wypadły inwestycje w papiery dłużne, ze względu na wzrost rentowności obligacji skarbowych. Drugi kwartał tego roku okazał się też udany. Główne indeksy akcji na świecie wspinają się co chwila na kolejne rekordy. Dobrze radzi sobie także GPW. Przypomnijmy, że w czerwcu WIG, indeks szerokiego rynku, zdołał wzbić się na najwyższy poziom w historii.
Bankom centralnym się nie spieszy
Na razie spółki poprawiają wyniki finansowe, proces szczepień na świecie postępuje, a główne banki centralne bardzo ostrożnie podchodzą do kwestii zacieśniania polityki monetarnej, powtarzając, że wysoka inflacja jest przejściowa. Nic dziwnego, że dobre nastroje na rynkach akcji utrzymują się.
Jak zauważają eksperci, istotny wpływ na giełdową koniunkturę może mieć trwający sezon publikacji wyników finansowych amerykańskich spółek za II kwartał. – Spodziewamy się bardzo wysokiej dynamiki wzrostu, ponieważ na trwające dynamiczne ożywienie gospodarcze nałoży się także ubiegłoroczna niska baza – mówi Maksymilian Łochowski, dyrektor departamentu zarządzania aktywami w Biurze Maklerskim mBanku. Optymizmowi analityków sprzyja niewątpliwie globalne tzw. momentum gospodarcze. – Pochodną poprawy sytuacji makro są optymistyczne prognozy, które wskazują na ponad 60-procentowy wzrost zysków względem analogicznego okresu ubiegłego roku. Co więcej, na przestrzeni ostatnich trzech kwartałów faktyczne wyniki odchylały się o 20 lub więcej procent in plus względem rynkowych prognoz – wskazuje Łochowski. Można więc z dużą dozą prawdopodobieństwa zakładać, że także i tym razem faktyczna dynamika wzrostu będzie wyższa od prognoz. – Aby jednak nie popadać w hurraoptymizm, warto przypomnieć, że wcześniejsza reakcja inwestorów na publikację zdecydowanie wyższych od oczekiwań wyników za I kwartał, chociaż per saldo pozytywna, była jednak stonowana. Ostatnie zwyżki na rynku amerykańskim zbieżne były natomiast z tempem, w jakim podnoszone były prognozy zysków na II kwartał. Kluczowa zatem w średnim terminie może okazać się trajektoria prognoz na kolejne kwartały – tłumaczy ekspert BM mBanku.
Zobacz: STOPY ZWROTU STRATEGII ASSET MANAGEMENT - część 1 - tabela w formie PDF
Zobacz: STOPY ZWROTU STRATEGII ASSET MANAGEMENT - część 2 - tabela w formie PDF