REKLAMA
REKLAMA

Wierzytelności

Kurs Kruka na fali wznoszącej

W trakcie poniedziałkowej sesji notowania windykacyjnej spółki rosły chwilami prawie o 5 proc.
Foto: materiały prasowe

Wzmożony popyt na papiery Kruka to odpowiedź na raport za I półrocze, który okazał się pozytywnym zaskoczeniem dla rynku.  W II kwartale spółka wypracowała 98,6 mln zł zysku netto z działalności kontynuowanej wobec prawie 102 mln zł zysku w analogicznym okresie poprzedniego roku. Zysk operacyjny wzrósł o 14 proc., do prawie 147 mln zł. Przychody  wyniosły prawie 320 mln zł i były o 13 proc. wyższe niż rok wcześniej.

W I połowie tego roku grupa zainwestowała 407 mln zł w portfele wierzytelności o łącznej wartości nominalnej 2,5 mld zł. W samym II kwartale inwestycje wyniosły 282 mln zł przy wartości nominalnej 1,9 mld zł. Większość inwestycji całego półrocza (72 proc. nakładów) pochodziło z rynku polskiego.

W I półroczu spłaty z portfeli wyniosły 763 mln zł i stanowiły 56 proc. wyniku z całego poprzedniego roku. W II kwartale Kruk zrealizował 400 mln zł spłat i był to najlepszy kwartał w historii spółki.

- W ostatnim czasie wystąpiło kilka wydarzeń, które wzmocnią nasz rozwój w przyszłości. Od początku roku jesteśmy bardziej skuteczni w przetargach na portfele w Polsce. Drugie półrocze powinno przynieść więcej inwestycji także za granicą. Wzmacniamy się także operacyjnie. Coraz efektywniej obsługujemy portfele nabyte w krajach o dłuższej historii działalności, ale także we Włoszech i w Hiszpanii. We Włoszech przejęliśmy spółkę Agecredit, która wzmocni rozwój jednego z kluczowych segmentów działalności grupy – obsługi wierzytelności na zlecenie. Obecnie badamy także długoterminową perspektywę – ogłosiliśmy przegląd opcji strategicznych i chcemy wybrać najlepszą z możliwych dróg dalszego rozwoju całej grupy - skomentował Piotr Krupa, prezes Kruka.

Zarząd Kruka oczekuje,że przegląd opcji strategicznych zakończy się do końca 2018 r. W efekcie przeglądu Kruk albo zdecyduje się pozostać na giełdzie, albo uzyska wsparcie inwestora finansowego, który ogłosi wezwanie na akcje spółki .


Wideo komentarz

Powiązane artykuły

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA